به یاد «اشکان» با ساز اشکان در تالار وحدت/ گروه تاسیان

Share

گروه موسیقی تاسیان، در تازه ترین کنسرت اش در تالار وحدت، یادی از اشکان سیگارچی کرد.

حسین تقی نژاد در آغاز برنامه ی گروه گفت:

این ترانه تاسیان را تقدیم می کنیم به روح یکی از هنرمندان خوب و ارزشمندی که سال ۸۴ از دست دادیم. اشکان سیگارچی عزیز. از سنتور نوازان بسیار خوب، از شاگردان استاد اردوان کامکار بودند. ایشون سال ۸۴ بر اثر سانحه رانندگی جان خودشون رو از دست دادند.

سنتوری که الان جلوی من هست، سنتور اشکان سیگارچی عزیز است که امشب با این سنتورش ترانه تاسیان را به یادش اجرا می کنیم. و شما را هم می بریم به حال و هوای تاسیانی.

در بخشی از ترانه تاسیان که سروده «محمدتقی رستمی» است، می گوید «تا امی جا زمینه، تا تی جا آسمانه  ….  می صحرا و می خانه، همیشه تاسیانه*»

(ترجمه: تا وقتی ما در روی زمین هستیم و جای تو در آسمان، حیاط و خانه ما همیشه در اندوه تو بسر می برد…..)
* تاسیان در گیلکی به غم و اندوهی گفته می شود که وقتی عزیزی از دست می دهند، آنها را فرا می گیرد و همیشگی ست.

آهنگ تاسیان ساخته «حسین تقی نژاد» است. این هم ویدئوی اجرای برنامه ی تاسیان:

اجرای گروه «تاسیان» به یاد «شیون فومنی» و «اشکان سیگارچی»

Share

خبر ایسنا:

یاد و خاطره «شیون فومنی» در شبی تاسیانه

در شبی که گروه «هم‌آوایان تاسیان» یکی از قطعات موسیقی‌اش را به‌صورت خاص به «شیون فومنی» تقدیم کرد، فرزند این شاعر نیز کتابی از اشعار او را به اعضای این گروه موسیقی هدیه داد.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی ایسنا، در اجرای شب گذشته (جمعه، چهارم اردیبهشت‌ماه) این گروه موسیقی گیلکی، قطعه‌ی «کاغذنویس» که شعر آن را فومنی سروده و آهنگ آن از زنده‌یاد فریدون پوررضا بود، با تنظیم جدیدی از گروه موسیقی «هم‌آوایان تاسیان» رونمایی شد.

حامد فومنی – فرزند مرحوم شیون فومنی – پس از اجرای این قطعه روی سن رفت و در سخنانی اظهار کرد: شیون فومنی، پدر معنوی گروه موسیقی تاسیان است.

او در ادامه به نقل خاطره‌ای از چگونگی سرده شدن شعر «کاغذنویس» پرداخت و گفت: در دهه‌ی ۵۰ پدرم همراه استاد پوررضا در میدان «شهرداری» رشت قدم می‌زد، او صدای مردی را شنید که برای برادرش نامه می‌نوشت. مرد جملات را بلند می‌گفت و فرد باسوادی که به «کاغذنویس» معروف بود، آن‌ها را می‌نوشت. پدرم از این دیالوگ سوژه گرفت و به گفته‌ی استاد پوررضا، در مدت حدود ۷ تا ۱۰ دقیقه ترانه‌ای را نوشت. سپس شیون فومنی ترانه را به پوررضا داد و گفت این متعلق به شماست.

وی توضیح داد: پدرم کاری را که برای یک آهنگساز مانند پوررضا می‌نوشت، به فرد دیگری نمی‌داد. او شاعری دوزبانه بود و روی ملودی هم شعر می‌گذاشت.

حامد فومنی با بیان این‌که بیش از نیم قرن است که ادبیات محلی ما از روستاها به شهرها نمی‌آید، بیان کرد: از جوانان انتظار می‌رود که این ذخایر را از روستاها بیرون بکشند.

او در ادامه با اشاره به تجدید چاپ یکی از کتاب‌های شیون فومنی شامل اشعار گیلکی او، این کتاب را به گروه موسیقی هم‌آوایان تاسیان اهدا کرد.

در ادامه‌ی این کنسرت قطعه‌ی «تاسیان» به‌عنوان تنها بخش حزن‌انگیز برنامه، اجرا و به روح «اشکان سیگارچی» تقدیم شد.

Tasian
حسین تقی نژاد، گروه تاسیان

حسین تقی‌نژاد – سرپرست گروه «هم‌آوایان تاسیان» – در این‌باره توضیح داد: اشکان سیگارچی – نوازنده‌ی سنتور – در سال ۱۳۸۴ براثر سانحه رانندگی درگذشت و ما امشب قطعه‌ی حزن‌انگیز «تاسیان» را با نواختن سنتور متعلق سیگارچی، به روح او تقدیم می‌کنیم.

او همچنین در ابتدای این کنسرت یادآوری کرد که گروه «هم‌آوایان تاسیان» حدود هفت سال پیش تشکیل شده و هر سال برنامه‌ای را به یکی از اصحاب فرهنگ و هنر تقدیم می‌کند و امسال این برنامه به شیون فومنی اختصاص یافته است؛ او یکی از تأثیرگذارترین شاعران بومی گیلان است که در دورافتاده‌ترین مناطق هم مردم برخی از اشعار او را می‌خوانند.

کنسرت این گروه موسیقی در دو بخش اجرا شد؛ بخش نخست شامل سه ترانه‌ی داستان‌محور بود که ترانه‌ی آن‌ها دیالوگ و شخصیت داشت. آثاری با مضامین عاشقانه و یک بخش از موسیقی منطقه‌ی دیلمان از دیگر برنامه‌های این کنسرت بود.

شامگاه گذشته قطعات ورزا جنگ (بی‌کلام)، مهتاب شبان (شعر از احمد آشورپور)، کوبلی (شعر از محمدتقی رستمی)، کاغذنویس (شعر از شیون فومنی)، شرط خاش (شعر از محمدتقی رستمی)،‌ نیشته بو بازی (شعر از محمد بشرا)، تاسیان (شعر از محمدتقی رستمی)، اهوی زاکون (شعر از محمدرضا خیرخواه)، حیرون (محلی)، رعنا (محلی) و آها بوگو (محلی) توسط گروه «هم‌آوایان تاسیان» شامل امیر ادراکی (کمانچه)، سروش شجاع‌طلب (کمانچه آلتو)، فرهاد یحیی‌پور(نی)، حمید سماعی (موراژ)، مریم پوریا (سه‌تار)، زهرا زولفا (سه‌تار)، رامتین ربن‌شه (کوبه‌ای)، آرین قلی‌پور (کوبه‌ای)، ملاحت حداد، نادیا امیرنژاد و محمود فرضی‌نژاد (همخوان)، علی شرفی‌نژاد (کوبه‌ای) و حسین تقی‌نژاد (سنتور – سرپرست گروه) در تالار وحدت اجرا شدند.

به گزارش ایسنا، شیون فومنی (میراحمد سیدفخری‌نژاد) در سال ۱۳۲۵ در شهرستان فومن دیده به جهان گشود. او در سال ۱۳۷۲ مبتلا به بیماری نارسایی کلیه شد و یک سال بعد برای درمان این نارسایی به وسیله دیالیز به تهران کوچ کرد و در همین سال با وجود درد بسیار موفق به اخذ مدرک تحصیلی لیسانس در ادبیات، از دانشگاه تربیت معلم شد. شیون در سال ۱۳۷۶ پس از سال‌ها تدریس، بازنشسته شد.

این شاعر ۲۳ شهریورماه سال ۱۳۷۷ پس از یک دوره بیماری مزمن کلیوی و انجام پیوند کلیه از دنیا رفت. آرامگاهش در بقعه سلیمان داراب رشت بنا به وصیتش، در کنار مقبره میرزا کوچک‌خان جنگلی قرار دارد.

 

در آستانه سه سالگی اشک های مان برای «اشک»

Share

دیروز افشار زنگ زده بود و می خواست اعلامیه سالگرد اشکان را طراحی کنم. با کمک رافونه انجامش دادم و فرستادم.

این یعنی اینکه وقتی ۲۲ بهمن برسد ، دوباره زمان برای من صفر خواهد شد. دوباره همه چیز از نو شروع می شود. انگار در این سالها بر عکس عید یا سال نوی میلادی ، سال من از روز مرگ اشکان شروع می شود تا یک روز مانده به سالگردی دیگر. هر روز و هروز با خاطره او و روز آخری که دیدمش ….. کی می تواند باور کند که چشمان آبی او ….

ashi-03

بزرگداشت”اشکان سیگارچی” در دانشگاه تهران

Share

Sigarchi Ashkanمراسم بزرگداشت ” اشکان سیگارچی ” ، هنرمند جوان کشور عصر روز یکشنبه ٢١ خرداد ماه جاری در تالار شهید آوینی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

“اشکان سیگارچی” دانش آموخته رشته موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود که پس از حادثه درگذشت وی ، جمعی از اساتید ، دوستان و همکلاسی‌های او درصدد هستند تا مراسم بزرگداشتی را از ساعت ١۶ الی ١٨ روز یکشنبه در تالار آوینی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار کنند.
در این مراسم که با حضور هنرمندان موسیقی ، دانشجویان و علاقمندان برگزار خواهد شد ، دو گروه “هوربانگ” و “هنگام” به اجرای برنامه خواهند پرداخت. در گروه هوربانگ که زنده یاد اشکان سیگارچی آن را به همراه دوستانش پایه ریزی کرد فردیس فیض بخش (تار) ، محمد تقی حسینی(تار) علی ساجدی صبا(تار) ، رسول عباسی (کمانچه) ، مجید رهنما (نی) ، سعید اشتری(تنبک) و امیر حسین رحمتی(آواز) حضور خواهند داشت.
همچنین در حالی گروه موسیقی “هنگام” در این مراسم به اجرای مراسم خواهد پرداخت که این گروه چند ماه پیش از درگذشت اشکان سیگارچی توسط او تاسیس شد و اینگونه مقدر گردید که اولین اجرای موسیقی گروه در بزرگداشت خودش باشد. در این گروه نیز سیاوش کفاشی (تار) ، زمان خیری(نی) ، امین ناصری (کمانچه) ، سودابه جلالیان (تنبک) و آرمان سیگارچی (عود)به اجرای قطعاتی از موسیقی ایرانی خواهند پرداخت.

“اشکان سیگارچی ” در تاریخ ششم مهرماه ١٣۵٨ در خانواده‌ای فرهنگی در شهر رشت متولد شد . هنوز ١٠ سال بیشتر نداشت که از میان سازهای پدر هنرمندش ، ” احمد سیگارچی” ، ساز سنتور را انتخاب کرد و در همان سال رتبه اول را در میان آموزشگاه‌های استان گیلان کسب نمود.
وی در سال‌های بعد بر ممارست و تمرین خود افزود ، به طوری که دوره‌های ردیف نوازی را تا ١٩ سالگی به پایان برد و چند بار از نو تمرین نمود.
سیگارچی در کنکور سال ٧٨ توانست ، با رتبه‌ای ممتاز در رشته موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران پذیرفته شود و در ابتدای سال ١٣٨٣ با اخذ مدرک کارشناسی فارغ التحصیل گردد.
وی در خلال سال‌های دانشگاه ، آموزش و فراگیری را در خارج از دانشگاه نیز دنبال کرد و از جمله شاگردان موفق اساتیدی چون کیانی ، کامکار و ثابت بود.
سیگارچی پس از سال‌ها ، اولین گروه منسجم موسیقی دانشکده هنرهای زیبا را به همراه جمعی از همکلاسی‌هایش با نام “هوربانگ” تاسیس نمود که فعالیت قابل توجهی داشت و از جمله آن می‌توان به کنسرت در کاخ سعد آباد ، دانشگاه تهران ، قشم ، کرج و … اشاره کرد.
وی همچنین با همراهی گروه ” فاخته” نیز چند کنسرت در تالار وحدت ، کاخ سعد آباد ، برخی استانهای کشور اجرا کرد . او در طول فعالیت هنری خود قریب یک‌‏صد کنسرت گروهی و انفرادی برگزار نمود. وی همچنین در سال‌های اخیر در رشته سنتور نوازی در جشنواره‌های موسیقی فجر ، جشنواره سنتورنوازان یادواره استاد ” فرامرز پایور ” و همچنین جشنواره موسیقی دانشجویان ، همواره حائز رتبه ممتاز گردید.
این هنرمند جوان ، ٢٢ بهمن ماه سال ١٣٨۴ ، در حالی که وکالت نامه “آرش سیگارچی” برادر روزنامه نگار و زندانی خود را به تهران می‌آورد ،در ابتدای اتوبان قزوین-تهران تصادف کرد که به دلیل ضربه مغزی جان سپرد.

منبع

«اردوان کامکار” به یاد «اشکان» می نوازد

Share

اشکان سیگارچی بیش از سه سال نزد استاد اردوان کامکار دوره عالی نوازندگی سنتور را گذراند و به عقیده استاد تخصص لازم را در این ایام کسب کرد.آنچه خواهید دید قطعه است که اردوان کامکار پس از شنیدن خبر درگذشت شاگرد توانایش ، در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ، به یاد او نواخت:

بخش اول

بخش دوم

بخش سوم

اشکان سیگارچی، نوازنده سنتور درگذشت

Share

Sigarchi Ashkanواحد مرکزی خبر، ایلنا: اشکان سیگارچی، نوازنده سنتور بر اثر یک سانحه تصادف درگذشت.

اشکان سیگارچی در سال هزار و سیصد و پنجاه و هشت در شهر رشت و در یک خانواده فرهنگی متولد شد.وی از یازده سالگی ساز سنتور را برای فراگیری موسیقی انتخاب کرد.

سیگارچی پس از آن با ممارست فراوان، آموزش تئوری و عملی این ساز را دنبال کرد تا اینکه در سال هفتاد و هشت توانست در کنکور رشته موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران موفق شود.

اشکان سیگارچی مدت زیادی نزد اساتیدی همچون شفیعیان، مجید کیانی، اردوان کامکار و سعید ثابت تجربه آموخت. وی در طول فعالیت هنری خود چندین کنسرت موسیقی در سراسر کشور برگزار کرد.

فیلم – دو نوازی اشکان و آرمان سیگارچی

Share

اجرای دو نوازی سنتور و تنبک

سنتور : زنده یاد اشکان سیگارچی

تنبک : آرمان سیگارچی

دستگاه “سه گاه”

پیش درآمد “در غم”

و چهارمضراب “مخالف سه گاه” اثر پرویز مشکاتیان

بخش اول

بخش دوم