در آستانه سه سالگی اشک های مان برای «اشک»

BalatarinFriendFeedEmailShare

دیروز افشار زنگ زده بود و می خواست اعلامیه سالگرد اشکان را طراحی کنم. با کمک رافونه انجامش دادم و فرستادم.

این یعنی اینکه وقتی ۲۲ بهمن برسد ، دوباره زمان برای من صفر خواهد شد. دوباره همه چیز از نو شروع می شود. انگار در این سالها بر عکس عید یا سال نوی میلادی ، سال من از روز مرگ اشکان شروع می شود تا یک روز مانده به سالگردی دیگر. هر روز و هروز با خاطره او و روز آخری که دیدمش ….. کی می تواند باور کند که چشمان آبی او ….

ashi-03

Comments

عکس – آرش و اشکان سیگارچی

BalatarinFriendFeedEmailShare

۱۳۶۰

Arash & Ashkan Sigarchi by arash_sigarchi_s.

Comments

بزرگداشت”اشکان سیگارچی” در دانشگاه تهران

BalatarinFriendFeedEmailShare

Sigarchi Ashkanمراسم بزرگداشت ” اشکان سیگارچی ” ، هنرمند جوان کشور عصر روز یکشنبه ٢١ خرداد ماه جاری در تالار شهید آوینی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

“اشکان سیگارچی” دانش آموخته رشته موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود که پس از حادثه درگذشت وی ، جمعی از اساتید ، دوستان و همکلاسی‌های او درصدد هستند تا مراسم بزرگداشتی را از ساعت ١۶ الی ١٨ روز یکشنبه در تالار آوینی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار کنند.
در این مراسم که با حضور هنرمندان موسیقی ، دانشجویان و علاقمندان برگزار خواهد شد ، دو گروه “هوربانگ” و “هنگام” به اجرای برنامه خواهند پرداخت. در گروه هوربانگ که زنده یاد اشکان سیگارچی آن را به همراه دوستانش پایه ریزی کرد فردیس فیض بخش (تار) ، محمد تقی حسینی(تار) علی ساجدی صبا(تار) ، رسول عباسی (کمانچه) ، مجید رهنما (نی) ، سعید اشتری(تنبک) و امیر حسین رحمتی(آواز) حضور خواهند داشت.
همچنین در حالی گروه موسیقی “هنگام” در این مراسم به اجرای مراسم خواهد پرداخت که این گروه چند ماه پیش از درگذشت اشکان سیگارچی توسط او تاسیس شد و اینگونه مقدر گردید که اولین اجرای موسیقی گروه در بزرگداشت خودش باشد. در این گروه نیز سیاوش کفاشی (تار) ، زمان خیری(نی) ، امین ناصری (کمانچه) ، سودابه جلالیان (تنبک) و آرمان سیگارچی (عود)به اجرای قطعاتی از موسیقی ایرانی خواهند پرداخت.

“اشکان سیگارچی ” در تاریخ ششم مهرماه ١٣۵٨ در خانواده‌ای فرهنگی در شهر رشت متولد شد . هنوز ١٠ سال بیشتر نداشت که از میان سازهای پدر هنرمندش ، ” احمد سیگارچی” ، ساز سنتور را انتخاب کرد و در همان سال رتبه اول را در میان آموزشگاه‌های استان گیلان کسب نمود.
وی در سال‌های بعد بر ممارست و تمرین خود افزود ، به طوری که دوره‌های ردیف نوازی را تا ١٩ سالگی به پایان برد و چند بار از نو تمرین نمود.
سیگارچی در کنکور سال ٧٨ توانست ، با رتبه‌ای ممتاز در رشته موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران پذیرفته شود و در ابتدای سال ١٣٨٣ با اخذ مدرک کارشناسی فارغ التحصیل گردد.
وی در خلال سال‌های دانشگاه ، آموزش و فراگیری را در خارج از دانشگاه نیز دنبال کرد و از جمله شاگردان موفق اساتیدی چون کیانی ، کامکار و ثابت بود.
سیگارچی پس از سال‌ها ، اولین گروه منسجم موسیقی دانشکده هنرهای زیبا را به همراه جمعی از همکلاسی‌هایش با نام “هوربانگ” تاسیس نمود که فعالیت قابل توجهی داشت و از جمله آن می‌توان به کنسرت در کاخ سعد آباد ، دانشگاه تهران ، قشم ، کرج و … اشاره کرد.
وی همچنین با همراهی گروه ” فاخته” نیز چند کنسرت در تالار وحدت ، کاخ سعد آباد ، برخی استانهای کشور اجرا کرد . او در طول فعالیت هنری خود قریب یک‌‏صد کنسرت گروهی و انفرادی برگزار نمود. وی همچنین در سال‌های اخیر در رشته سنتور نوازی در جشنواره‌های موسیقی فجر ، جشنواره سنتورنوازان یادواره استاد ” فرامرز پایور ” و همچنین جشنواره موسیقی دانشجویان ، همواره حائز رتبه ممتاز گردید.
این هنرمند جوان ، ٢٢ بهمن ماه سال ١٣٨۴ ، در حالی که وکالت نامه “آرش سیگارچی” برادر روزنامه نگار و زندانی خود را به تهران می‌آورد ،در ابتدای اتوبان قزوین-تهران تصادف کرد که به دلیل ضربه مغزی جان سپرد.

منبع

Comments

«اردوان کامکار” به یاد «اشکان» می نوازد

BalatarinFriendFeedEmailShare

اشکان سیگارچی بیش از سه سال نزد استاد اردوان کامکار دوره عالی نوازندگی سنتور را گذراند و به عقیده استاد تخصص لازم را در این ایام کسب کرد.آنچه خواهید دید قطعه است که اردوان کامکار پس از شنیدن خبر درگذشت شاگرد توانایش ، در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ، به یاد او نواخت:

بخش اول

بخش دوم

بخش سوم

Comments

اشکان سیگارچی، نوازنده سنتور درگذشت

BalatarinFriendFeedEmailShare

Sigarchi Ashkanواحد مرکزی خبر، ایلنا: اشکان سیگارچی، نوازنده سنتور بر اثر یک سانحه تصادف درگذشت.

اشکان سیگارچی در سال هزار و سیصد و پنجاه و هشت در شهر رشت و در یک خانواده فرهنگی متولد شد.وی از یازده سالگی ساز سنتور را برای فراگیری موسیقی انتخاب کرد.

سیگارچی پس از آن با ممارست فراوان، آموزش تئوری و عملی این ساز را دنبال کرد تا اینکه در سال هفتاد و هشت توانست در کنکور رشته موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران موفق شود.

اشکان سیگارچی مدت زیادی نزد اساتیدی همچون شفیعیان، مجید کیانی، اردوان کامکار و سعید ثابت تجربه آموخت. وی در طول فعالیت هنری خود چندین کنسرت موسیقی در سراسر کشور برگزار کرد.

Comments

عکس – در حال نواختن سنتور

BalatarinFriendFeedEmailShare

۴ فروردین ۱۳۸۳

Ashkan Sigarchi by arash_sigarchi_s.

Comments

عکس – اشکان و آرش سیگارچی

BalatarinFriendFeedEmailShare

نوروز ۱۳۸۴

Arash & Ashkan  by arash_sigarchi_s.

Comments

فیلم – دو نوازی اشکان و آرمان سیگارچی

BalatarinFriendFeedEmailShare

اجرای دو نوازی سنتور و تنبک

سنتور : زنده یاد اشکان سیگارچی

تنبک : آرمان سیگارچی

دستگاه “سه گاه”

پیش درآمد “در غم”

و چهارمضراب “مخالف سه گاه” اثر پرویز مشکاتیان

بخش اول

بخش دوم

Comments