به یاد «اشکان» با ساز اشکان در تالار وحدت/ گروه تاسیان

Share

گروه موسیقی تاسیان، در تازه ترین کنسرت اش در تالار وحدت، یادی از اشکان سیگارچی کرد.

حسین تقی نژاد در آغاز برنامه ی گروه گفت:

این ترانه تاسیان را تقدیم می کنیم به روح یکی از هنرمندان خوب و ارزشمندی که سال ۸۴ از دست دادیم. اشکان سیگارچی عزیز. از سنتور نوازان بسیار خوب، از شاگردان استاد اردوان کامکار بودند. ایشون سال ۸۴ بر اثر سانحه رانندگی جان خودشون رو از دست دادند.

سنتوری که الان جلوی من هست، سنتور اشکان سیگارچی عزیز است که امشب با این سنتورش ترانه تاسیان را به یادش اجرا می کنیم. و شما را هم می بریم به حال و هوای تاسیانی.

در بخشی از ترانه تاسیان که سروده «محمدتقی رستمی» است، می گوید «تا امی جا زمینه، تا تی جا آسمانه  ….  می صحرا و می خانه، همیشه تاسیانه*»

(ترجمه: تا وقتی ما در روی زمین هستیم و جای تو در آسمان، حیاط و خانه ما همیشه در اندوه تو بسر می برد…..)
* تاسیان در گیلکی به غم و اندوهی گفته می شود که وقتی عزیزی از دست می دهند، آنها را فرا می گیرد و همیشگی ست.

آهنگ تاسیان ساخته «حسین تقی نژاد» است. این هم ویدئوی اجرای برنامه ی تاسیان:

اجرای گروه «تاسیان» به یاد «شیون فومنی» و «اشکان سیگارچی»

Share

خبر ایسنا:

یاد و خاطره «شیون فومنی» در شبی تاسیانه

در شبی که گروه «هم‌آوایان تاسیان» یکی از قطعات موسیقی‌اش را به‌صورت خاص به «شیون فومنی» تقدیم کرد، فرزند این شاعر نیز کتابی از اشعار او را به اعضای این گروه موسیقی هدیه داد.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی ایسنا، در اجرای شب گذشته (جمعه، چهارم اردیبهشت‌ماه) این گروه موسیقی گیلکی، قطعه‌ی «کاغذنویس» که شعر آن را فومنی سروده و آهنگ آن از زنده‌یاد فریدون پوررضا بود، با تنظیم جدیدی از گروه موسیقی «هم‌آوایان تاسیان» رونمایی شد.

حامد فومنی – فرزند مرحوم شیون فومنی – پس از اجرای این قطعه روی سن رفت و در سخنانی اظهار کرد: شیون فومنی، پدر معنوی گروه موسیقی تاسیان است.

او در ادامه به نقل خاطره‌ای از چگونگی سرده شدن شعر «کاغذنویس» پرداخت و گفت: در دهه‌ی ۵۰ پدرم همراه استاد پوررضا در میدان «شهرداری» رشت قدم می‌زد، او صدای مردی را شنید که برای برادرش نامه می‌نوشت. مرد جملات را بلند می‌گفت و فرد باسوادی که به «کاغذنویس» معروف بود، آن‌ها را می‌نوشت. پدرم از این دیالوگ سوژه گرفت و به گفته‌ی استاد پوررضا، در مدت حدود ۷ تا ۱۰ دقیقه ترانه‌ای را نوشت. سپس شیون فومنی ترانه را به پوررضا داد و گفت این متعلق به شماست.

وی توضیح داد: پدرم کاری را که برای یک آهنگساز مانند پوررضا می‌نوشت، به فرد دیگری نمی‌داد. او شاعری دوزبانه بود و روی ملودی هم شعر می‌گذاشت.

حامد فومنی با بیان این‌که بیش از نیم قرن است که ادبیات محلی ما از روستاها به شهرها نمی‌آید، بیان کرد: از جوانان انتظار می‌رود که این ذخایر را از روستاها بیرون بکشند.

او در ادامه با اشاره به تجدید چاپ یکی از کتاب‌های شیون فومنی شامل اشعار گیلکی او، این کتاب را به گروه موسیقی هم‌آوایان تاسیان اهدا کرد.

در ادامه‌ی این کنسرت قطعه‌ی «تاسیان» به‌عنوان تنها بخش حزن‌انگیز برنامه، اجرا و به روح «اشکان سیگارچی» تقدیم شد.

Tasian
حسین تقی نژاد، گروه تاسیان

حسین تقی‌نژاد – سرپرست گروه «هم‌آوایان تاسیان» – در این‌باره توضیح داد: اشکان سیگارچی – نوازنده‌ی سنتور – در سال ۱۳۸۴ براثر سانحه رانندگی درگذشت و ما امشب قطعه‌ی حزن‌انگیز «تاسیان» را با نواختن سنتور متعلق سیگارچی، به روح او تقدیم می‌کنیم.

او همچنین در ابتدای این کنسرت یادآوری کرد که گروه «هم‌آوایان تاسیان» حدود هفت سال پیش تشکیل شده و هر سال برنامه‌ای را به یکی از اصحاب فرهنگ و هنر تقدیم می‌کند و امسال این برنامه به شیون فومنی اختصاص یافته است؛ او یکی از تأثیرگذارترین شاعران بومی گیلان است که در دورافتاده‌ترین مناطق هم مردم برخی از اشعار او را می‌خوانند.

کنسرت این گروه موسیقی در دو بخش اجرا شد؛ بخش نخست شامل سه ترانه‌ی داستان‌محور بود که ترانه‌ی آن‌ها دیالوگ و شخصیت داشت. آثاری با مضامین عاشقانه و یک بخش از موسیقی منطقه‌ی دیلمان از دیگر برنامه‌های این کنسرت بود.

شامگاه گذشته قطعات ورزا جنگ (بی‌کلام)، مهتاب شبان (شعر از احمد آشورپور)، کوبلی (شعر از محمدتقی رستمی)، کاغذنویس (شعر از شیون فومنی)، شرط خاش (شعر از محمدتقی رستمی)،‌ نیشته بو بازی (شعر از محمد بشرا)، تاسیان (شعر از محمدتقی رستمی)، اهوی زاکون (شعر از محمدرضا خیرخواه)، حیرون (محلی)، رعنا (محلی) و آها بوگو (محلی) توسط گروه «هم‌آوایان تاسیان» شامل امیر ادراکی (کمانچه)، سروش شجاع‌طلب (کمانچه آلتو)، فرهاد یحیی‌پور(نی)، حمید سماعی (موراژ)، مریم پوریا (سه‌تار)، زهرا زولفا (سه‌تار)، رامتین ربن‌شه (کوبه‌ای)، آرین قلی‌پور (کوبه‌ای)، ملاحت حداد، نادیا امیرنژاد و محمود فرضی‌نژاد (همخوان)، علی شرفی‌نژاد (کوبه‌ای) و حسین تقی‌نژاد (سنتور – سرپرست گروه) در تالار وحدت اجرا شدند.

به گزارش ایسنا، شیون فومنی (میراحمد سیدفخری‌نژاد) در سال ۱۳۲۵ در شهرستان فومن دیده به جهان گشود. او در سال ۱۳۷۲ مبتلا به بیماری نارسایی کلیه شد و یک سال بعد برای درمان این نارسایی به وسیله دیالیز به تهران کوچ کرد و در همین سال با وجود درد بسیار موفق به اخذ مدرک تحصیلی لیسانس در ادبیات، از دانشگاه تربیت معلم شد. شیون در سال ۱۳۷۶ پس از سال‌ها تدریس، بازنشسته شد.

این شاعر ۲۳ شهریورماه سال ۱۳۷۷ پس از یک دوره بیماری مزمن کلیوی و انجام پیوند کلیه از دنیا رفت. آرامگاهش در بقعه سلیمان داراب رشت بنا به وصیتش، در کنار مقبره میرزا کوچک‌خان جنگلی قرار دارد.

 

«اردوان کامکار” به یاد «اشکان» می نوازد

Share

اشکان سیگارچی بیش از سه سال نزد استاد اردوان کامکار دوره عالی نوازندگی سنتور را گذراند و به عقیده استاد تخصص لازم را در این ایام کسب کرد.آنچه خواهید دید قطعه است که اردوان کامکار پس از شنیدن خبر درگذشت شاگرد توانایش ، در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ، به یاد او نواخت:

بخش اول

بخش دوم

بخش سوم