پنجره التهاب
‫در ميان اين هزار پنجره ها، شنيدن التهاب، ديگر طبيعی جلوه میکند ‬
وبلاگ آرش سیگارچی، روزنامه نگار ایرانی مقیم آمریکا

Kadkhodaei-01

مدام از محکومیت «فتنه» می گویند اما بدیه...

هر چه به سالگرد بازداشت خانگی موسوی و کروبی در ۲۵ بهمن نزدیک می شویم اظهارات عجیب مقام های حکومتی افزایش میابد اما من می خواهم به یک مورد که اتفاقا هم...

Acid spray 11

بعد از ۱۵۰روز؛ چه امنیتی ست که اسیدپاش‌ه...

از زمانی که حداقل بر صورت چهار زن جوان اسید پاشیده شد، ۱۵۰ روز گذشته است. حتما به خاطر می آورید که در چهار حمله جداگانه، مردانی موتورسوار به زنان کم ...

Larijani Sadegh1

آقای لاریجانی؛ شما یک خط به من نیشان بده...

این فیلم «دوشواری نداره» را یادتان هست و آن تکه کلام آن پیرمرد ساده که می گفت «شما شهرداری را به من نشان بده». حالا شده است حکایت این آقای رپیس قوه...

Addicted - Boris Kodjoe and Sharon Leal

فیلم معتاد (Addicted)؛ زنی که به سکس معت...

فیلم Addicted یا معتاد داستان جسورانه ای دارد. فیلم ساخته «بیل وودراف» است که پیشتر به عنوان یک تهیه کننده در سینمای هالیوود شناخته می شد. داستان فیلم...

سیاست

Larijani Sadegh1

آقای لاریجانی؛ شما یک خط به من نیشان بده …

این فیلم «دوشواری نداره» را یادتان هست و آن تکه کلام آن پیرمرد ساده که می گفت «شما شهرداری را به من نشان بده». حالا شده است حکایت این آقا...

زندگی آمریکایی

Mcdonnel

فساد یک فرماندار آمریکایی و فساد یک وزارتخانه احمدی نژادی

بارها شنیده ایم که دموکراسی با تلاش به دست می آید و یا اینکه باید همه برایشان مهم باشد و ساختار قدرت...

حقوق ایرانی

Larijani Sadegh1

آقای لاریجانی؛ شما یک خط به من نیشان بده …

این فیلم «دوشواری نداره» را یادتان هست و آن تکه کلام آن پیرمرد ساده که می گفت «شما شهرداری را به من نشان بده». حالا شده است حکایت این آقا...

روزنامه نگاری

Acid Accused

آیا افتضاح «عکس اسیدپاش احتمالی»، به ماجرای «ترانه موسوی» ربط دارد؟

خبرگزاری مهر در توضیحی، ماجرای عکس اسیدپاش احتمالی اصفهان را یک اشتباه فنی رسانه نامیده و از رسانه های فارسی زبان نقل کننده این اشتباه انتقا...

گیلان جان

Karimi Ali

خداحافظی علی کریمی و راز آن پنالتی که گل نشد

علی کریمی در نامه ای خداحافظی کرد. علی پرسپولیسی بود و فکر کنم از ۷۷ تا همین یکی دو سال پیش با لباس قرمز بود. اما برای من علی کریمی ی...

مدام از محکومیت «فتنه» می گویند اما بدیهیات حقوق را نمی دانند

هر چه به سالگرد بازداشت خانگی موسوی و کروبی در ۲۵ بهمن نزدیک می شویم اظهارات عجیب مقام های حکومتی افزایش میابد اما من می خواهم به یک مورد که اتفاقا همزمان با «حماسه ۹ دی» آقایان بود اشاره کنم.

Kadkhodaei-01

ویژه‌نامه حماسه ۹ دی/ کدخدایی در گفت‌و‌گوی تفصیلی با فارس:
موسوی حاضر نشد برای پذیرش نتیجه بازشماری «تعهد مکتوب» بدهد
مجازات «اقدام علیه امنیت ملی» تا اعدام است
حصر لطف نظام در حق موسوی و کروبی است

 

عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان سابق شورای نگهبان و سخنگوی این شورا بوده و اکنون مشاور عالی احمد جنتی دبیر کهنسال این شوراست. با این سابقه، آدم انتظار دارد که از او هرچه می شنود بر اساس حقوق و قانون باشد اما متاسفانه اینطور نیست.

جملات بالای او که از سوی خبرگزاری فارس تیتر شده، سه گزاره دارد:

موسوی حاضر نشد برای پذیرش نتیجه بازشماری «تعهد مکتوب» بدهد. خب این یک چیز سلیقه ای ست. مثلا به آقای موسوی پیشنهاد شد که تعهد بدهد که هرچه از بازشماری در آید قبول می کند که خب اطلاعی که موسوی داشت ، این کار را نکرد. چون می دانست صندوق ها از قبل پر شده اند پس این را نپذیرفت.

حصر لطف نظام در حق موسوی و کروبی است. خب جمله سوم هم که یک اظهارنظر حقوقی نیست. در حقوق لطف نظام و غیره معنی ندارد. یا فعلی مجازات دارد و یا ندارد. تمام.

مجازات «اقدام علیه امنیت ملی» تا اعدام است. اما جمله وسطی او محل اشکال اساسی است. آقای حقوقدان حتی نمی داند که «اقدام علیه امنیت ملی» مجازاتش اعدام نیست.

بگذارید دقیق تر بگویم:

ماده ۵۰۲ قانون مجازات اسلامی:

هر کس به نفع یک دولت بیگانه و به ضرر دولت بیگانه دیگر در قلمرو ایران مرتکب یکی از جرایم جاسوسی شود به نحوی که به امنیت ملی صدمه وارد نماید به یک تا پنج سال حبس محکوم خواهد شد.

ماده ۵۱۰ قانون مجازات اسلامی:

هر کس به قصد برهم زدن امنیت ملی یا کمک به دشمن، جاسوسانی را که مأمور تفتیش یا وارد کردن هر گونه لطمه به کشور بوده‌اند شناخته و مخفی نماید یا سبب اخفای آن‌ها بشود به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می‌شود.

همانطور که می بینید در هر دو ماده قانونی حتی به شرط ثبات اقدام علیه امنیت ملی مجازات آن اعدام نیست.

خب شاید بگویید چه انتظاری داری که یک مقام همه قوانین را حفظ باشد؟‌راستش، در این مورد خاص بله. چون آقای کدخدایی یک وکیل یا حقوقدان معمولی نیست. ایشان در زمان تصویب این قانون عضو حقودان شورای نگهبان بوده. یعنی تمام قوانین ازنظر ایشان برای مطابقت با قانون اساسی گذشته است.

به نظرم آنقدر مسوولان درگیر محکوم کردن کیلویی هستند که گاهی یادشان می رود که اصل ماجرا چیست!

بعد از ۱۵۰روز؛ چه امنیتی ست که اسیدپاش‌ها دستگیر نمی شود

از زمانی که حداقل بر صورت چهار زن جوان اسید پاشیده شد، ۱۵۰ روز گذشته است.
حتما به خاطر می آورید که در چهار حمله جداگانه، مردانی موتورسوار به زنان کم حجاب حمله کردند و با تاکید بر اینکه حجاب شان کم است، به صورت آنها اسید پاشیدند.

Acid spray 11
اتفاقی که مقدمه ای داشت. از مدتها قبل امام جمعه اصفهان به بی حجابی ها هشدار داده بود و خواستار اقدام عملی شده بود. همان روزها هم مجلس مشغول تصویب قانونی برای حمایت بیشتر از ماموران امر به معروف بود. افکار عمومی انگشت اتهام را به سمت نیروهای تندرو نشانه رفت. همین شد که هر روز یک مقام حکومتی از این در آمد که کار آمران به معروف نیست.
به هر حال، صد روز گذشته و حسین اشتری، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران صراحتا می گوید «خبری از دستگیری عاملان اسیدپاشی اصفهان نیست».
به نظر می رسد نیروی انتظامی تسلیم شده است. یادتان هست که چند جوان روی آهنگ «هپی» فارل ویلیامز رقصیدند؟‌ پلیس تهران با افتخار می گفت ما در چند ساعت آنها را شناسایی و دستگیر کردیم. چرا نمی توانند اسیدپاش ها را دستگیر کنند؟‌
هر از گاهی که فیلم سرقت یا حمله ای مثل جنایت میدان کاج رخ می دهد، فورا مقام های قضایی و پلیس در مصاحبه های پیاپی از اراده مقام ها خبر می دهند و به محض دستگیری متهم، او را مجازات می کنند. اینکه حکومت با خاطیان برخورد می کند، خیلی هم خوب است اما واقعیت این است که در  ‌آن پرونده ها بیشتر هدف متقاعد کردن افکار عمومی است ما قوی هستیم، امنیت برقرار است و الخ.

این یک بام و دو هوا را بارها دیده ایم. تا جوانانی مهمانی می گیرند، پلیس حمله می کند و بازداشت و قصه ای که کم و بیش می دانید. اما درست در بزنگاه هایی که باید مثل همین اسیدپاشی، پلیس باشد و امنیت باشد، غیبت آنها را شاهدیم.

آقای لاریجانی؛ شما یک خط به من نیشان بده …

این فیلم «دوشواری نداره» را یادتان هست و آن تکه کلام آن پیرمرد ساده که می گفت «شما شهرداری را به من نشان بده».

حالا شده است حکایت این آقای رپیس قوه قضاییه ایران. این هفته ها که باز بحث ادامه بازداشت خانگی غیرقانونی از سوی علی مطهری مطرح شده، این اظهارنظر آقای رییس قوه قضاییه است: «حصر «سران فتنه» غیر قانونی نیست»

وقتی کسی رییس نهاد یا سازمان و وزارتخانه ای می شود، نمی شود انتظار داشت بهترین فرد برای آن سمت باشد، اما می شود انتظار داشت کسی باشد که حداقل آشنایی لازم را داشته باشد. آقای صادق لاریجانی یکی از پدیده هاست. ایشون گویا سالها در حوزه تحصیلات حوزوی داشته اما واقعیت اینه که حتی یک روز سابقه قضایی نداشته است و این فاجعه است.

برای همین است که او و زیر مجموعه اش هنوز نتوانسته اند عدالت نسبی را در قوه قضاییه برقرار کند بلکه عملا عدالت به یکی از نقاط ضعف نظام جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.

مثلا همین نکته ایشان درباره اینکه حصر غیرقانونی نیست را بخوانید:

رئیس قوه‌قضائیه: حصر «سران فتنه» غیر قانونی نیست

رئیس دستگاه قضا با طرح این موضوع که «تکرار ادعای خلاف قانون بودن حصر سران فتنه و پاسخ ندادن به آن این گمان را در باور مدعیان به وجود آورده که حرفشان درست است» به ادعای تکراری دیگر عوامل فتنه درباره محاکمه نشدن سران فتنه و دلائل آن پرداخت واعلام کرد: عوامل فتنه و برخی حامیان آنان همواره می پرسند که چرا سران فتنه محاکمه نمی شوند؛ و حتی پا فراتر گذاشته و می گویند که نظام و دستگاه قضایی حرفی برای گفتن ندارد و جرات ندارد که سران فتنه را محاکمه کنند اما پاسخ ما این است که دستگاه قضایی بسیار مقتدرتر از این است که از محاکمه سران فتنه خوفی داشته باشد. کما اینکه با صلابت و اقتدار، توانایی خویش را در رسیدگی به پرونده هایی به مراتب سنگین تر و پیچیده تر از اینها نشان داده است. منبع(تسنیم)

Larijani Sadegh1

همه اش خط و نشان. دریغ از یک خط استدلال حقوقی. آقای لاریجانی در مهر ۸۸ گفته بود سران فتنه خیال نکنند قوه قضاییه آنها را محاکمه نمی کند به این دلیل است که مدرکی ندارد. پنج سال از آن حرفها گذشته اما دریغ از برگزاری دادگاه. به نظرم آقای لاریجانی و همراهانش دست شان خالی ست.

.

در قوانین ایران و شرع اسلام که خیلی قوانین ایران از آن گرفته شده یک اصلی ست که تا فعلی جرم نباشد نمی شود مجازات کرد. و همچنین باید بین جرم و مجازات متناسب باشد. حصر یا بازداشت خانگی در هیچ کجای قوانین ایران نیامده است. این مهم است چون شمای قاضی یا قوه قضاییه نمی توانید:

۱- کسی را به جرمی محکوم کنی که قانون هنوز آن را جرم نمی داند

۲- فرد را به مجازاتی محکوم کنی که قانون آن مجازات را قبلا تصویب نکرده است.

مثلا وقتی هنوز قانونی برای سوت زدن در خیابان تصویب نشده، نمی توان کسی را در خیابان بازداشت کرد که چرا سوت می زنی. یا مثلا اگر قانون تصویب شد کسی که در خیابان سوت بزند، باید ده هزار تومان جریمه شود، دستگاه قضایی نمی تواند او را به آن جرم، یازده هزار تومان جریمه کند.

در قوانین ایران جایی به حصر اشاره نشده ، پس چطور آقای رییس قوه قضاییه می گوید بازداشت خانگی آنها غیر قانونی نیست؟‌

نه تنها برخلاف گفته او قانونی نیست بلکه قانون اساسی بالاترین قانون ایران می گوید

اصل ۳۲- هیچ‌کس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند. در صورت بازداشت، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتباً به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه، در اسرع وقت فراهم گردد

اینها را داشته باشید و باید به آقای لاریجانی بقول آن پیرمرد ساده گفت «شما یک خط قانون به من نیشان بده» …

وبلاگ پنجره التهاب , آرش سیگارچی , روزنامه نگار مقیم آمریکا