پنجره التهاب
‫در ميان اين هزار پنجره ها، شنيدن التهاب، ديگر طبيعی جلوه میکند ‬
وبلاگ آرش سیگارچی، روزنامه نگار ایرانی مقیم آمریکا

Spotlight 1.jpg

چرا باید روزنامه نگاران ایرانی، فیلم Spo...

فیلم Spotlight یا همان که برخی «افشاگر» ترجمه کرده اند، از آن فیلمهایی است که باید هر روزنامه نگار ایرانی آن را ببیند. [caption id="attachment_1722...

زنان ایران قهرمان فوتسال آسیا

جامعه ی بیرحم و جو زده؛ حق کشی تیم فوتسا...

شاعر شهیر گیلان جان مان، شیون فومنی، منظومه ای دارد به نام "گیشه دمرده"، یعنی عروس مرده. داستان عروسی زوج عاشق است که در بطن آن رسم گیلان در عروسی را ...

Khamenei Nokteh

معصومیت تو و بادی که رهبر می کارد...

۱- روز شنبه، در بیش از یکصد شهر بزرگ جهان، تجمع هایی در حمایت از توافق هسته ای ایران و جامعه ی جهانی برگزار شد. ایرانیان زیادی در کشورهای محل زندگی...

Bomb

چه کسی بود، صدا زد بمب اتم...

  نمی دانم این عکس را دیده اید یا نه؟ مسوولان سیاست خارجی کشورهای مذاکره کننده با ایران به صف ایستاده اند و بالای سرشان به اختصار تعداد بمب ها...

سیاست

Khamenei Nokteh

معصومیت تو و بادی که رهبر می کارد

۱- روز شنبه، در بیش از یکصد شهر بزرگ جهان، تجمع هایی در حمایت از توافق هسته ای ایران و جامعه ی جهانی برگزار شد. ایرانیان زیادی در کشورهای...

زندگی آمریکایی

Mcdonnel

فساد یک فرماندار آمریکایی و فساد یک وزارتخانه احمدی نژادی

بارها شنیده ایم که دموکراسی با تلاش به دست می آید و یا اینکه باید همه برایشان مهم باشد و ساختار قدرت...

حقوق ایرانی

Larijani Sadegh1

آقای لاریجانی؛ شما یک خط به من نیشان بده …

این فیلم «دوشواری نداره» را یادتان هست و آن تکه کلام آن پیرمرد ساده که می گفت «شما شهرداری را به من نشان بده». حالا شده است حکایت این آقا...

روزنامه نگاری

Spotlight 1.jpg

چرا باید روزنامه نگاران ایرانی، فیلم Spotlight یا افشاگر را ببینند…

فیلم Spotlight یا همان که برخی «افشاگر» ترجمه کرده اند، از آن فیلمهایی است که باید هر روزنامه نگار ایرانی آن را ببیند. [caption id="attac...

گیلان جان

Ashkan-Sigarchi 11

اشکان، مره تاسیانه …… اجرای گروه «تاسیان» به یاد «اشکان سیگارچی»

تاسیان در گیلکی از آن واژه های مشکل است برای ترجمه. تازه عزیزی از دست داده بودیم که مادرم به برادرش زنگ زد و گفت، امشب برای ما «تاسیان» است،...

چرا باید روزنامه نگاران ایرانی، فیلم Spotlight یا افشاگر را ببینند…

فیلم Spotlight یا همان که برخی «افشاگر» ترجمه کرده اند، از آن فیلمهایی است که باید هر روزنامه نگار ایرانی آن را ببیند.

Spotlight 1.jpg

Righ to Left: Michael Keaton, Liev Schreiber, Mark Ruffalo, Rachel McAdams, John Slattery and Brian d’Arcy James

فیلم قصه جدیدی نیست. روزنامه باستن گلوب در ایالت ماساچوست، تیمی بنام Spotlight یا «افشاگر» دارد که کارش عمیق تحقیق کردن درباره موضوعات است. گزارش های تحقیقی منتشر می کند. آنها در سال ۲۰۰۲ میلادی مجموعه گزارشی از تجاوز رهبران کلیسای کاتولیک به بچه ها منتشر کردند که تکان دهند بود و اتفاقا توانست بالاترین جوایز روزنامه نگاری در آمریکا مثل «پولیتزر» (اسکار ما روزنامه نگاران) را از آن خود کند.

به عنوان یک روزنامه نگار ایرانی که حالا چند سالی در آمریکا زندگی و کار می کند، معتقدم سرفصل مهم investigative journalism یا «روزنامه نگاری تحقیقی» در ایران خیلی نحیف است و در عوض، این فیلم، یک تلنگر خوب برای ما است که ببینیم روزنامه نگاری تحقیق در آمریکا بعد از تولد عینی در ماجرای استعفای ریچارد نیکسون در دهه ۱۹۷۰ آمریکا، بعد از تقریبا نیم قرن چه سرنوشتی پیدا کرده است.

دوره ای که ما درس می خواندیم روزنامه نگاری تحقیقی به داستان های مربوط به «واترگیت» ختم می شد. در واقع روایتی بزرگنمایی شده و نه کامل از آنچه باب وودوارد کارل برنستاین خبرنگاران واشنگتن پست انجام دادند که در نهایت به رسوایی حزب جمهوری خواه و نیکسون، رئیس جمهوری وقت آمریکا شد. یادم هست یکی از اساتید هم خیلی فاتحانه به بچه های کلاس سفارش می داد که فیلم «همه مردان رئیس جمهور» را ببینید. البته بماند که همان موقع دو سه باری صدا و سیما این فیلم را پخش کرده بود.

در سالهای اخیر بین همکاران روزنامه نگار در داخل ایران، گاهی گزارش های خوبی دیده می شود اما سیستماتیک نیست. یعنی شما نمی توانی انتظار داشته باشی فلان روزنامه یا نهاد خبری برای اینکار وقت و هزینه بگذارید بلکه بیشتر، معدود افرادی هستند که با دانش و ذوق خودشان پیگیری می کنند و گزارشی ارایه می دهند.

فیلم «افشاگر» دو نکته مهم در روزنامه نگاری تحقیقی را برجسته می کند:

همه می گویند، پس ولش کن

آفت روزنامه نگاری تحقیقی این است که چون همه درباره موضوعی حرف می زنند، پس نباید به آن پرداخت. اتفاقا برعکس. فیلم یا داستان همین افشاگری علیه کلیسای کاتولیک، اتفاقا از آن موضوعاتی بود که ظاهرا خیلی ها می دانستند چنین چیزی هست اما کسی دنبال آن نرفته بود. طوریکه در میانه فیلم هم، تیم تحقیق می فهمند سالها پیش مدارک و سرنخ هایی برای روزنامه ارسال شد اما رئیس تیم تحقیق اصلا توجه نکرد.

هیچ منبعی برای تایید خبر نیست، پس ولش کن

آفت دوم این است که چون منبع برای تحقیق محدود است، قید گزارش جدی را می زنند. درست مثل همین داستان. در ابتدا چون وکیل چند کودک مورد تجاوز شکست خورده بود، از طرفی کلیسا نهادی قوی در شهر باستن بود، عملا قید تحقیق زده شد اما کم کم، نشانه ها و سرنخ ها بیرون زد. در واقع روزنامه نگاری پشت میز نشینی، خیلی از ما ها را مجبور کرده به خبرهای تکراری و معمولی تن بدهیم در حالیکه تهیه خبر مهم، کار سخت و پر هزینه ای است.

.

پذیرش روزنامه نگاری تحقیقی

چه این گزارش باستن گلوب و چه هزاران گزارش تحقیقی که در آمریکا منتشر می شود، تنها بخاطر بستر مناسبی است که در این کشور هست و خب هنوز در ایران نیست.

روزنامه نگاری فقط در حرف، رکن چهارم دموکراسی در آمریکا نیست. اصل آزادی اطلاعات تا حد امکان در آمریکا پذیرفته شده و از همه مهمتر، جامعه اطمینان دارد که رسانه و روزنامه نگار نفع جامعه را دنبال می کند.

شاید یک ویژگی مهم در مورد همین پذیرش روزنامه نگاری تحقیقی این است که حتی افراد درگیر، در نهایت تسلیم می شوند. شاید یکی از نقاط حساس فیلم زمانی بود که والتر رابینسون، سردبیر تیم اسپات لایت، بعد از نهایی شدن نام کشیش های متجاوز به کودکان، در شب کریسمس، آن را برای دوست قدیمی و همبازی گلف اش که وکالت کلیسا را برعهده داشت، می برد. او اول برآشفته می شود اما بعد همه اسامی را تایید می کند.

نمی شود گفت که همیشه قصه ها به این خوبی و خوشی تمام شود، یا بخصوص در روزنامه نگاری تحقیقی، همیشه یک گروه ذینفع است که می خواهد حقیقت را مثله کند، اما دفاع از ارزش های انسانی و اینکه در این فیلم تاکید می شود، ما می رویم اما برای شهرمان باستن باید چنین کنیم، عملا بر تمایل به پوشاندن مسایل جدی، غلبه می کند.

نقطه مقابلی که این سالها در ایران وجود دارد. بارها دیده ایم در فسادهای مالی افشا شده، اراده بر فاش شدن و کاهش جرم نیست. عملا سیستم با غلط ترین روشها، به پوشاندن اشتباهات و خطاها کمک می کند و درعمل نه تنها کاهش نمیابد بلکه مجرمان بالقوه را بی پروا تر می کند. بارها مثلا زده ام که در اوج ماجرای افشای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، آقای خامنه ای از رسانه ها خواست موضوع را کش ندهند. فکر می کنید مدیر بانکی که در ابتدای یک اختلاس بود، با شنیدن حرفهای آقای خامنه ای چه احساسی کرد؟ ترسید که شاید روزی او لو برود یا اینکه گفت، خب رهبر می گوید کش ندهید، لابد دیگر رسانه ها دنبال نمی کنند؟؟!

چرا باید روزنامه نگاران ایرانی، فیلم Spotlight یا افشاگر را ببینند…http://sigarchi.net/blog/?p=17221

Posted by Arash Sigarchi on Sunday, November 22, 2015

منابع هم مهم است. در ایران آمار و اطلاعات به راحتی به دست نمی آید. بگذارید یک مثالی بزنم تا ماجرا مشخص تر شود. برای دوره تخصصی روزنامه نگاری تحقیقی، تابستان ۲۰۱۱ به همین شهر باستن رفتم. در دانشگاه باستن، در روز اول فایل اکسل از حقوق پرسنل پلیس شهر در سال ۲۰۱۰ را به ما ایمیل کردند که از این «استوری» در بیاوریم. حتما یک فایل اکسل را دیده اید. یک طرف اسم و بعد عنوان و بعد کلی عدد. من واقعا نمی دانستم چه کنیم. استاد که من را حیران دید، برایم توضیح داد که باید digging information بکنی. یعنی چی؟

گفت که حقوق افراد را بر مبنای بالاترین تا کمترین به ترتیب کن. بعد دیدیم که رئیس پلیس، معاون و جانشین اش، باحدود ۲۵۰ هزار دلار در سال بیشترین حقوق را می گیرند که خب قابل انتظار بود. نفر چهارم یک گروهبان زن بود که او بالای دویست هزار دلار می گرفت. روی اسم او کلیک کرد و گفت این می تونه یه استوری باشه! تصور کنید چرا یک کارمند رده پایین پلیس باید هم اندازه روسا حقوق داشته باشد؟ آیا ماجرای یک affair یا یک رابطه عشقی مخفی در میان است؟ خب همین می توانست یک سرنخ باشد و تحقیق جلو برود. البته این فقط یک مثال است. بعد در کلاس های بعدی انواع نمونه های اینچنینی ارایه شد.

ما در ایران خیلی از این امکانات را نداریم. مثلا اطلاعات حقوقی کارمندان، یا ادارات به روزنامه نگار داده نمی شود. یادمان هست که مسیح علینژاد در سال ۸۴، برای انتشار فیش حقوقی یک نماینده مجلس که چیز مخفی نیست، از مجلس اخراج شد!

اما فیلم. فیلم اسپات لایت خوب کارگردانی و بازی شده است. مایکل کیتون که سال گذشته با فیلم بیرد من درخشیده بود، در این فیلم یک بازی عالی ارایه می دهد. مارک رافالو در نقش مایکل از اعضای تیم تحقیق که به سراغ یک وکیل آشنا به کیس های تجاوز کودکان به نام Mitchell Garabedian با بازی درخشان Stanley Tucci می رود از نقاط قوت فیلم است. و البته بازی خنثی و خونسرد ،  لیو شریبر در نقش مارتی بارون واشنگتن پست که گاهی حرص آدم را در می آورد.

یک خوبی فیلم اسپات لایت یا افشاگر این است که داستان این افشاگری با همه جزئیات روی صحنه آمده است.

فیلم را از دست ندهید…

 

 

جامعه ی بیرحم و جو زده؛ حق کشی تیم فوتسال زنان

شاعر شهیر گیلان جان مان، شیون فومنی، منظومه ای دارد به نام “گیشه دمرده”، یعنی عروس مرده. داستان عروسی زوج عاشق است که در بطن آن رسم گیلان در عروسی را می گوید و آخر که داماد دهنه اسب را می گیرد و می خواهد عروس را به حجله ببرد، روی پلی فرسوده، پای اسب می لغزد و عروس به آب می رود…. داماد شیدا می شود و تا سالها آن حوالی پرسه می زند و می پرسد، میان این همه چوب و ریخت و پاش، یک چوب برای پل نبود که عروس من زنده می ماند …

حالا شده حکایت تیم فوتسال زنان ایران.

می دانید و می دانیم که زنان ایران برای ورزش مشکلات زیادی دارند. فضا و امکانات ندارند. اگر هم داشته باشند، وقتی می خواهند در صحنه ورزش کنند، هزار و یک مشکل دارند. مثلا همین فوتبال و فوتسالیستها. بالاخره با زحمت، فیفا و متشرعین توجیه شدند تا آنها با حجاب به زمین بروند. رفتند و خوش درخشیدند.

بله، همین چهل روز پیش من و شما نوشتیم که تیم فوتسال ایران قهرمان آسیا شد. از گل های شان گفتیم و برخی هم نوشتیم چرا این همه تا حالا غفلت کرده بودیم. چقدر هم خوب که فهمیدیم غافل بودیم.

زنان ایران قهرمان فوتسال آسیا

زنان ایران قهرمان فوتسال آسیا

اما هنوز ۴۵ روز نگذشته، چشم به ظلم دیگری بسته ایم. این دخترها، این زنها که در آسیا خانمی کردند و اول شدند، باید برای مسابقات قهرمانی جهان یا همان جام جهانی، به گواتمالا بروند. یعنی قرار بود بروند، اما نگذاشتند بروند.

خبر را بخوانید:

مقام های فوتبال ایران می گویند دلیل این مساله، عدم انجام هماهنگی لازم در زمان مناسب برای اعزام این تیم است.

تیم فوتسال ایران بعد از قهرمانی در آسیا، در جام جهانی با تیم‌های برزیل، پرتغال و کاستاریکا در گروه A قرار دارد. این مسابقات در گواتمالا برگزار می شود.

رئیس فدراسیون فوتبال ایران درباره مشکل ویزا برای تیم فوتسال زنان گفت: “به دلیل اینکه کشور گواتمالا در ایران سفارتخانه ندارد، برای گرفتن ویزا مجبوریم به آلمان سفر کنیم، اما مشکل اساسی دیگر این بود که برای سفر به آلمان هم نیازمند ویزا هستیم.”

بعد از انصراف ایران، ژاپن که در آسیا دوم شده بود، بجای ایران در جام جهانی فوتسال زنان حاضر می شود.

 

چرا کسی در اینباره نمی نویسد؟ ما را چه می شود؟

۶۰ روز پیش که در آستانه مسابقات آسیایی نیلوفر اردلان، کاپیتان تیم بخاطر مخالفت همسر، از سفر بازماند، همه شدیم نماد غیرت، اعتراض کردیم و نوشتیم، اما خبر نداشتیم که مردانگی، مردمحوری، مرد تصمیم گیری، فقط محدود به آن روز نبود بلکه قرار بود مدتی بعد، باز این مردان، باز این ماهای دم دمی مزاج به ظلم دیگری عادت کنیم.

رئیس فدراسیون فوتبال می گوید به دلیل اینکه کشور گواتمالا در ایران سفارتخانه ندارد، برای گرفتن ویزا مجبوریم به آلمان سفر کنیم، اما مشکل اساسی دیگر این بود که برای سفر به آلمان هم نیازمند ویزا هستیم… تلاش کردیم ویزای فرودگاهی بگیریم اما این اتفاق تا الان رخ نداده. قرار بود به مکزیک برویم و از آنجا ویزا بگیریم اما گواتمالا اعلام کرده هزینه این سفر را نمی‌دهد.

رادیو فردا نوشته: آقای کفاشیان که حاضر به اعلام مشکل مالی فدراسیون و اولویت نداشتن فوتبال و فوتسال زنان در اعزام‌های بین‌المللی نیست، توضیح نداد بر چه اساسی انتظار دارد میزبان مسابقات، هزینه سفر تیم ملی ایران را بپردازد! او در پاسخ به سؤال ایسنا که آیا حیف نیست این موقعیت از دست برود، گفت: «بله حیف است که این فرصت را از دست بدهیم اما من هم حیف هستم!»

بیشتر بخوانید:

پاداش قهرمانی آسیا؛ لغو سفر تیم ملی فوتسال زنان ایران

 

برگردیم به آن داماد شیدا که می پرسید، از بین این همه چوب، نمی شد این پل امن تر شود. سوال را تکرار می کنم. نمی شد از میان این همه بریز و بپاش، ویزای سفر این دختران و زنان جور می شد؟

وبلاگ – درباره عدم اعزام تیم فوتسال زنان ایران به جام جهانی نوشته امجامعه ی بیرحم و جو زده؛ حق کشی تیم فوتسال زنانhttp://sigarchi.net/blog/?p=17214

Posted by Arash Sigarchi on Friday, November 6, 2015

به خبر توجه کنید. حالا که ما نمی رویم، ژاپن می رود. لابد آنها معجزه می کنند که در همین مدت کم هم، می توانند ویزا بگیرند و بروند جام جهانی. ژاپنی هستند دیگر!

من دو گلایه دارم. اول اینکه چرا کسی به این خبر به این مهمی توجه نمی کند.

شاید بگویید جامعه هزار درد و مشکل دارد، اگر اینطور است، چرا دو ماه پیش به خبر نیلوفر اردلان توجه کردیم.

آیا ما دمدمی مزاج هستیم؟ آیا گاهی که روی کیف هستیم، به خبرها واکنش نشان می دهیم، اما بعد که حالش را نداریم، بیخیالش می شویم!؟ چرا ما اینطوری شده ایم؟

 

معصومیت تو و بادی که رهبر می کارد

۱-

روز شنبه، در بیش از یکصد شهر بزرگ جهان، تجمع هایی در حمایت از توافق هسته ای ایران و جامعه ی جهانی برگزار شد. ایرانیان زیادی در کشورهای محل زندگی شان، در این تجمع ها شرکت کردند.

مثل خیلی چیزهای دیگر این تجمع ها محل بحث شد.

بخصوص زمانی که برخی فعالان سیاسی و پناهندگان سیاسی که از جمهوری اسلامی فرار و به کشورهای مقصد رفته بودند، در این تجمع ها شرکت کردند. عده ای که مخالف توافق و مخالف جمهوری اسلامی هستند، این سوال را طرح کردند که چطور می شود پناهنده سیاسی از حکومتی باشی، در عین حال، بروی برای توافق هسته ای آن رژیم، هورا بکشی.

در مقابل این فعالان سیاسی عمل خود را درست می دانستند چرا که می گویند توافق هسته ای نشود، ایران درگیر جنگ می شود و این دودش به دید همه مردم می رود.

این بحث و دیالوگ ها کم و بیش ادامه دارد.  اما نکته این یادداشت چیز دیگری ست.

من معتقدم هر آدمی حق دارد در این تجمع شرکت کند یا نکند. اتفاقا معتقد نیستم هر که شرکت کرد، جاسوس و عامل رژیم است. برعکس. مطمئینم برخی کاملا خالصانه در این تجمع شرکت کرده اند. یعنی جز برگزارکنندگان آن که لابد تدارکات و منابعی داشته اند، بقیه، شهروندان عادی کشورهای خودشان بودند که در این تجمع شرکت کردند. یک تلاش خالصانه.

کاش در ایران یک حکومت دلسوز روی کار بود که قدر این انرژی های رهای ایرانیان خارج از کشور را می دانست و از آن برای آبادانی ایران عزیز استفاده می کرد. اما حیف که نیست و اتفاقا در مقابل آن است.

Khamenei Nokteh

۲-

امروز آیت الله علی خامنه ای در دیدار با شرکت کنندگان در دو اجلاس «مجمع جهانی اهل بیت» و «اتحادیه‌ رادیو و تلویزیون‌های اسلامی» گفته هدف آمریکا از توافق هسته ای، تلاش این کشور برای یافتن راهی بوده که در ایران نفوذ کند، خامنه ای گفته «نه نفوذ اقتصادی آمریکا را در کشور اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی و نه نفوذ فرهنگی».

رهبر جمهوری اسلامی گفته «نیت آن‌ها این بود که از این توافق راهی پیدا کنند برای نفوذ در کشور؛ ما این راه را بستیم؛ ما این راه را به طور قاطع خواهیم بست».

وی افزود: «نه نفوذ اقتصادی آمریکا را در کشور اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی و نه نفوذ فرهنگی. با همه‌ توان -که بحمدالله این توان، امروز زیاد هم هست- با این نفوذ مقابله خواهیم کرد».

من نمی دانم آیا هیچ کشور آزاد و مدرنی، چنین فکر بسته ای می تواند داشته باشد یا نه. آمریکا در دهه ۱۹۶۰ هراس زیادی از کمونیسم داشت اما امروز آنها هم فهمیدند که مقابله آن دوره شان کاری بیهوده بوده.

 

۳-

از اغلب کسانی که روز شنبه تجمع کرده بودند، می پرسیدی چرا آمده ای، می گفت برای اینکه به دنیا نشان بدهیم ایران و ایرانی صلح طلب است. راست می گویند. عواقب حکومت جمهوری اسلامی از اعدام های شب های اول انقلاب، گروگانگیری تا بعد اعدام ها و قتلها، همه باعث شد «ایران هراسی» بزرگی شکل بگیرد. شکی نیست. این ایرانیانی که تجمع کردند، سعی کردند که بگویند نه. ایران مسیر جدیدی را شروع کرده است. مسیر صلح، مسیر مذاکره، مسیر گفت و گو.

حالا آقای خامنه ای، یک تنه، یک روز بعد، جواب همه اینها جوانان را می دهد. آقای خامنه ای آمریکا را متهم کرد که «می‌خواهد در منطقه نفوذ کند و به دنبال تجزیه عراق و سوریه هستند» و تاکید کرد که «ما نخواهیم گذاشت».  آیت الله خامنه‌ای بار دیگر بر حمایت از آنچه که «مقاومت در منطقه و مقاومت فلسطین» خواند تاکید کرد و گفت: «از هر کسی که با اسرائیل مبارزه کند و رژیم صهیونیستی را بکوبد و مقاومت را تایید کند، همه‌جور حمایتی را که برای ما ممکن باشد از او می‌کنیم».

آقای خامنه ای می گوید ایران با بشار اسد سوریه است، با حکومت شیعه ی عراق و بقیه است. آقای خامنه ای تایید می کند به حماس و حزب الله «در حد امکان» کمک می کند. درست همه اتهامهایی که به ایران می زنند. یک روز بعد از اینکه تو و دوستانت آمدی که بگویی ایران نماد صلح است و گفت و گو، آقای خامنه ای بلند تر فریاد زد، نه، ما همچنان همه آن اتهام هایی که علیه مان است را دنبال می کنیم…..

آقای خامنه ای اگر هیچ کار اشتباه نکرده باشد – که کرده – یکبار در ۲۹ خرداد ۸۸ نشان داد تدبیر ندارد. سخنان امروز او به باور من، دومین بی تدبیری رهبری بود که شرط رهبری اش «مدبر» بودن است.

 

 

وبلاگ پنجره التهاب , آرش سیگارچی , روزنامه نگار مقیم آمریکا