پنجره التهاب
‫در ميان اين هزار پنجره ها، شنيدن التهاب، ديگر طبيعی جلوه میکند ‬
وبلاگ آرش سیگارچی، روزنامه نگار ایرانی مقیم آمریکا

John Hopkins

تاوان عکس گرفتن از زنان موقع معاینه؛ ۱۹۰...

یک آقای متخصص زنان، یواشکی از زنانی که برای معاینه به بیمارستان معتبر «جان هاپکینز» می آمدند، عکس یا فیلم می گرفت. ظاهرا خودکاری داشت که به دوربین مجه...

IRIB Head

رقابت این شش نفر برای جانشینی ضرغامی...

چشم به هم بزنید، این ۹ماه می گذرد و جانشین ضرغامی انتخاب می شود. بله ضرغامی خرداد آینده باید جایش را به کس دیگری بدهد. گمانه زنی ها نشان می دهد یکی از...

Brojerdi Ala

بروجردی و آنتن های سفارت بریتانیا...

نمی دانم علاءالدین بروجردی را می شناسید یا نه. یک چهره سیاسی ایران است که سالها پیش بواسطه آشنایی با بیت آیت الله خمینی ارج دید و به وزارت خارجه پیوست...

Sekeh

سکه امامی؟

به مناسبتی مشغول گزارش نوشتن درباره قیمت سکه بودم با اصطلاحی برخوردم: «سکه امامی». اشاره شان است به سکه بهار آزادی ست که عکس آیت الله خمینی روی آن ...

سیاست

Brojerdi Ala

بروجردی و آنتن های سفارت بریتانیا

نمی دانم علاءالدین بروجردی را می شناسید یا نه. یک چهره سیاسی ایران است که سالها پیش بواسطه آشنایی با بیت آیت الله خمینی ارج دید و به وزارت خ...

زندگی آمریکایی

John Hopkins

تاوان عکس گرفتن از زنان موقع معاینه؛ ۱۹۰ میلیون دلار

یک آقای متخصص زنان، یواشکی از زنانی که برای معاینه به بیمارستان معتبر «جان هاپکینز» می آمدند، عکس یا...

حقوق ایرانی

Mohseni Ejehei Mortazavi 12

قوه قضاییه ای که فقط به فکر «سعید مرتضوی» هاست

یعنی اگر کسی هم چیزی نگوید، عملکرد همین سخنگوی قوه قضاییه نشان می دهد که چقدر عدالتخوانه جمهوری اسلامی، گاهی آغشته به بی عدالتی می شود. س...

روزنامه نگاری

IRIB Head

رقابت این شش نفر برای جانشینی ضرغامی

چشم به هم بزنید، این ۹ماه می گذرد و جانشین ضرغامی انتخاب می شود. بله ضرغامی خرداد آینده باید جایش را به کس دیگری بدهد. گمانه زنی ها نشان می ...

گیلان جان

Karimi Ali

خداحافظی علی کریمی و راز آن پنالتی که گل نشد

علی کریمی در نامه ای خداحافظی کرد. علی پرسپولیسی بود و فکر کنم از ۷۷ تا همین یکی دو سال پیش با لباس قرمز بود. اما برای من علی کریمی ی...

تاوان عکس گرفتن از زنان موقع معاینه؛ ۱۹۰ میلیون دلار

BalatarinTwitterShare

یک آقای متخصص زنان، یواشکی از زنانی که برای معاینه به بیمارستان معتبر «جان هاپکینز» می آمدند، عکس یا فیلم می گرفت. ظاهرا خودکاری داشت که به دوربین مجهز بود. ماجرا به سال ۲۰۱۳ بر می گردد. یکی از کارمندان به او مشکوک می شود. دکتر نیکیتا لوی، فورا اخراج شد و ده روز بعد خودکشی کرد.

با شکایت یکی از زنان،‌ کم کم دیگر زنان قربانی هم خبردار می شوند. وکلای زن قربانی اعلام می کنند و مشخص می شود که ۸ هزارنفر توسط این آقای دکتر معاینه و احتمالا عکاسی شده اند.

خلاصه اینکه چند روز پیش، بیمارستان جان هاپکینز قبول کرد که به بیش از ۸ هزار بیمار خود روی هم، مبلغ ۱۹۰ میلیون دلار غرامت بدهد. با اینکه صورت بیماران عکس برداری شده معلوم نیست اما جان هاپکینز برای احیای ابروی خود این مبلغ را می پردازد. تقریبا هر قربانی ۲۰ هزار دلار دریافت می کند.

John Hopkins

به نظرم چند نکته داشت این توافق:

– به فیلم برداری مخفیانه دکتر که کاری زشت تلقی می  شود کسی اتهام امنیتی نزد. در واقع خود فرد با درک کار اشتباه اش خودش را کشت. چه بسا زنده می ماند شاید چند ده سال زندانی می شد پس خودش را کشت.

– بیمارستان از مسوولیت شانه خانه نکرد.

– دولت در این ماجرا هیچ کاره بود. برعکس ایران که هنوز بیمارستان های خصوصی هم با دخالت دولت روبرو هستند، در این ماجرا دولت آمریکا دخالتی نداشت. در آمریکا دو سطح دولت داریم: فدرال و ایالتی. هیچکدام رقابتی نداشتند. در واقع اگر تخلفی شده، دستگاه قضایی هست و رسیدگی می کند. نهایت دخالت دولت شاید این باشد که «اف بی آی» یا پلیس فدرال آمریکا ورود می کند که عکس ها روی اینترنت نماند.

– هیچکس هم به خودش اجازه نداد دخالت کند و بگوید «کش ندهید». رسانه ها پرداختند تا آخرین لحظه.

سلامانه : بیمارستان جان هاپکینز قبول کرده به بیش از ۸ هزار بیمار خود، روی هم رفته ۱۹۰ میلیون دلار خسارت بدهد.

اکنون بیمارستان جان هاپکینز موافقت کرده به قربانیان این اتفاق ۱۹۰ میلیون دلار غرامت بدهد که یکی از بیشترین غرامت ها در زمینه سوء رفتار جنسی پزشکان در تاریخ آمریکا محسوب می شود. البته هیچ وقت پای این پرونده به دادگاه باز نشد اما شهرت یکی از بزرگ ترین بیمارستان های دنیا را به خطر انداخت و طبق ادعای وکلا، به هزاران زن آسیب زد؛ اگرچه صورت آنها مشخص نبود و نمی شد با قطعیت مشخص کرد کدام بیماران قربانی فیلمبرداری شده اند یا چند بار از آنها فیلم و عکس گرفته شده است.

رقابت این شش نفر برای جانشینی ضرغامی

BalatarinTwitterShare

چشم به هم بزنید، این ۹ماه می گذرد و جانشین ضرغامی انتخاب می شود. بله ضرغامی خرداد آینده باید جایش را به کس دیگری بدهد. گمانه زنی ها نشان می دهد یکی از این شش نفر رییس صدا و سیما می شود.

IRIB Head

این شش نفر چه کسانی هستند:

۱- غلام‌علی حدادعادل. سمت راست بالا. شانس زیادی ندارد. نه اینکه پارتی ندارد اتفاقا پدرزن پسر رهبر است و نزد آقای خامنه ای ارج دارد. مساله سن و سال حداد عادل است. خامنه ای نشان داده که رییس صدا و سیما را بقول خودش از جوانان می گزیند. از علی لاریجانی و ضرغامی باید این را فهمید که در میانه چهل سالگی شان به صدا و سیما رفتند. از طرفی حدادعادل در مجلس هفتم نشان داد مرد تغییرات بزرگ نیست.

۲- محمدحسین صفار هرندی. بالا وسط. عزیز رهبر است. چشم رهبر برای امور فرهنگی. مقاله نویس کیهان و مشاور سپاه پاسداران. یک دوره چهارساله وزیر فرهنگ بود و اگر در قدرت نماند بخاطر این بود که بین احمدی نژاد و ولایت، دومی را برگزید و استعفا داد. صفار هرندی ویژگی سنی مطلوب رهبر را دارد و رهبر می داند او هرچه خامنه ای بخواهد انجام می دهد. اما یک اشکال بزرگ دارد. صفار هرندی هرگز مقبول حتی در طیف حامیان رهبر نبوده است.

۳- محمد حسینی. بالا چپ. او هم مثل صفار هرندی یک چهارسال در دولت مطلوب آقا (محمود احمدی نژاد) وزیر فرهنگ و ارشاد بود. هرچقدر صفار در چهارسال اول احمدی نژاد با حیا بود و آرام سیاست های فرهنگی نظام را پیش برد، حسینی تندتر بود. رحم نکرد. حسینی هم به خواست رهبر نزدیک است و اتفاقا چون از حلقه رهبر است، اندک محبوبیتی در بیت هم دارد اما یک مشکل دارد. حسینی با اینکه ظاهرا دکترا هم دارد اما در جمع خودیهایشان، او را بی سواد می نامند.

۴- رمضان شجاعی کیاسری. پایین سمت راست. نماینده مجلس است. نماینده اصولگرا در دوره های هشتم و نهم مجلس. یک سابقه او را به صدا و سیما ربط می دهد. او در دوره ای که لاریجانی رییس صدا و سیما بود، از مدیران سازمان بود. برای همین هم در مقاطعی از سوی مجلس عضو شورای نظارت بر صدا و سیما بود.سابقه انتخاب ضرغامی نشان می دهد او شانسی ندارد. خامنه ای وقتی بجای لاریجانی انتخاب می کرد از معاونان او کسی را بر نگزید و ضرغامی را در حالی انتخاب کرد که او معاون پارلمانی لاریجانی بود و تقریبا بی تجربه ترین معاون ضرغامی در صدا و سیما. اگر چنین رویه باشد، شجاعی شانسی ندارد.

۵- علی دارابی. وسط پایین. دارابی بین این جمع شاید یکی از واجد شرایط ترین افراد باشد. بخصوص که برغم سابقه سیاسی که داشته اما در صدا و سیما عملا بالانس کننده ضرغامی بود. علی دارابی از «جمعیت ایثارگران» است که تشکلی امنیتی و محافظه کار به حساب می آید. اعضای همگروهش: الیاس نادران، عشرت شایق و حسین فدایی اند. مهدی کوچک زاده هم جزو شان بود. با این سابقه وقتی دارابی به صدا و سیما آمد عملا سیاسی عمل نکرد. طوریکه او مهار رییس خود شد و به بالانس ضرغامی پرداخت. علی دارابی از سوی بخشی از مدیران هم حمایت می شود اما علی خامنه ای معمولا از بدنه کسی را به ریاست نمی رساند. بالا مثال زدم. بخصوص که حضور پیاپی دارابی شاید او را محبوب کند.

۶- محمد سرافراز (سمت چپ پایین). او معاون برون مرزی صدا و سیماست. از نظر کیفی او کارنامه بدی ندارد. باعث رشد شبکه ها و تولید برنامه ها شده است. تنها شانس سرافراز این است که آقای خامنه ای بخواهد یک چهره گمنام را به ریاست صدا و سیما برساند. کاری که در دو دوره انتخاب رییس صدا و سیما چنین کرده است. علی لاریجانی تنها قایم مقام سپاه بود که راهی جام جم شد و ضرغامی مهمترین افتخارش حضور در جمع اشغالگران سفارت آمریکا و بعد معاونت پارلمانی صدا و سیما. چهره ای کمتر شناخته شده. اما به بالاترین مقام در سازمان رسید.

همه اینها را نوشتم اما خامنه ای قابل پیش بینی نیست. ناگهان می بینیم گزینه جدیدی بر می گزیند. اما اینها، این شش نفر هم رقابت را شروع کرده اند. کمی خبرگزاری ها را با دقت بچرخید اظهارات خاص شان را می بینید.

- انتقاد صفار هرندی از اظهارات هاشمی

– صفار هرندی: مدیریت فعلی وزارت علوم رشد علمی کشور را با مشکل روبه‌رو می‌سازد

– حداد عادل: ماهواره، فیس بوک و توئیتر نباید آزاد شود

– حدادعادل: در کنار همکاری با دولت، فتنه خط قرمز مجلس است

بروجردی و آنتن های سفارت بریتانیا

BalatarinTwitterShare

نمی دانم علاءالدین بروجردی را می شناسید یا نه. یک چهره سیاسی ایران است که سالها پیش بواسطه آشنایی با بیت آیت الله خمینی ارج دید و به وزارت خارجه پیوست. بعد ها هم نماینده مجلس شد. الان هم مدتهاست رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس است.

Brojerdi Ala

همین چند روز پیش گفت که سفارت انگلیس در تهران بازگشایی می شود. این خبر:

بروجردی: سفارت انگلیس در تهران بازگشایی می‌شود
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از توافق ایران و انگلیس برای بازگشایی سفارت این کشور در تهران خبر داد.
علاء‌الدین بروجردی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران از توافق ایران و انگلیس برای بازگشایی سفارت این کشور در تهران خبر داد.
وی افزود: مصوبه مجلس مبنی بر کاهش سطح روابط ایران و انگلیس از سفیر به کاردار همچنان به قوت خود باقی است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: در صورت بازگشایی سفارت انگلیس در ایران، باید صدور ویزا در تهران صورت گیرد و این یک امر ضروری است.

 

خب از طرفی می دانیم که سفارت بریتانیا در ایران بسته است و چه خوب که حضرت ایشان در تلاش است که بازگشایی کند یا لااقل خبر این بازگشایی را داده است. اما واقعیت چیز دیگری ست.

اتفاقا علاءالدین بروجردی یکی از محرکان اشغال و تعطیلی سفارت انگلیس در تهران بود.

دقیقا در اوج دادگاه اختلاس سه هزار میلیارد تومانی ، در دادگاه از بروجردی و فرزندش نام برده شد که مبالغی هنگفت دریافت کرده اند. بعد از این بود که بروجردی در مقام دفاع برآمد. اول نزدیکان بروجردی به تکذیب پرداختند. یک فایل صوتی از او منتشر شد که از فعالیت های خودش و پسر دفاع کرد.

فقط بروجردی متهم نبود. کم کم دامنه اتهامات دامن دیگر نمایندگان را هم می گرفت. مجلس در این شرایط بحرانی یک بحران نیاز داشت تا افکار عمومی را منحرف کند. آقای بروجردی با هدایت علی لاریجانی، این نقش را بازی کرد.

به این خبر ها نگاه کنید:

– دوم آذر ۹۰/ بروجردی: طرح دوفوریتی کاهش روابط با انگلیس بزودی ارائه می‌شود

– شش آذر ۹۰/ بروجردی: کاهش روابط با انگلیس تودهنی ملت ایران به این کشور است

– هفت آذر ۹۰/ پیام انگلیس به پارلمان ایران؛ بروجردی: قبل از تصویب کاهش رابطه در مجلس، دولت انگلیس از کاردار ایران درخواست کرده بود که مجلس از تصمیم خود برای کاهش رابطه صرف‌نظر کند

یک روز بعد از آخرین اظهارات بروجردی، به سفارت انگلیس حمله شد. توسط دانشجویان بسیجی.

فردای حمله به سفارت، این اظهار نظر بروجردی:

بروجردی:عواقب تعطیلی سفارت ایران در لندن گریبانگیر دولت انگلیس است/ آنچه در تهران رخ داد ، ناچیز بود

حالا این خبر را که آن روزها منتشر شد، بخوانید:

سفیر بریتانیا: لاریجانی و بروجردی از افزایش تنش سود می‌بردند
سفیر بریتانیا، پس از بازگشت به کشورش، درباره حمله به سفارت و باغ قلهک در تهران سخن گفت؛ دامینیک چیلکات اظهار داشت ایران کشوری نیست که افراد بتوانند بطور خودجوش به سفارتخانه‌ای حمله کنند. سفیر بریتانیا همچنین تاکید کرد که اشخاصی مانند علی لاریجانی و علاءالدین بروجردی به خاطر مقاصد سیاسی خود متمایل بودند فضا پرتنش بشود.
وی در مصاحبه با شبکه اسکای نیوز گفت که این حمله ‌بی‌ارتباط با مصوبه مجلس ایران درمورد کاهش روابط دو کشور نبوده است که تنها دور روز پیش از حمله تصویب شده بود. هم علی لاریجانی و هم علاء الدین بروجردی به گفته سفیر بریتانیا از مبتکران طرح کاهش رابطه با بریتانیا در مجلس بودند. وی علی لاریجانی و علاءالدین بروجردی را اشخاصی با جاه‌طلبی‌های سیاسی و در عین حال مسئله‌دار توصیف کرد.
سفیر بریتانیا افزود که علی لاریجانی روابط گسترده‌ای در غرب دارد که به گفته او الزاما به کارش نمی‌آید و علاءالدین بروجردی هم به تازگی به خاطر یک اختلاس بسیار بزرگ بازداشت شده بود. به گفته سفیر بریتانیا هر دوی این افراد به دلایلی باید موضع خود در نظام را تحکیم کنند و یکی از اصول انقلابی در ایران حمله به بریتانیا است.
دامنیک چیلکات گفت که هم علی لاریجانی و هم علاءالدین بروجردی پس از تصویب کاهش رابطه با لندن گفته بودند که این تنها آغاز راه است. سفیر بریتانیا تاکید کرد آنهایی که به دنبال رویارویی بودند ممکن است دچار اشتباه محاسباتی در مورد نحوه واکنش ما شده باشند.
دامینیک چیلکات تصریح کرد: «آنها احتمالا انتظار نداشتند که ما دیپلمات‌های ایرانی در لندن را بازگردانیم؛ می‌توان از عکس‌العملشان به این اقدام ما، فهمید که آنها دچار نوعی پشیمانی از این عمل تحریک‌آمیز شده‌اند.»منبع

 

سه سال از آن روزها گذشته است. ناخدا را سیاستی دیگر آمده است. دولتی رفته و دولتی دیگر آمده است. مدتهاست که ایران چراغ سبز را نشان داده که سفارت ها بازگشایی شوند و طرفه اینکه خبردهنده این بازگشایی سفارت «علاءالدین بروجردی» ست که اگر عامل و آمر حمله به سفارت نباشد، از مشوقان آن است. می بینی…

پس نوشت – از آقای بروجردی دسته گل کم نیست. از جمله در ماجرای مرگ صارمی خبرنگار ایرنا و ده دیپلمات دیگر. گویا ایشان به آقای بروجردی که قایم مقام وقت وزیر امورخارجه بودند یادآور می شوند که طالبان به قندهار حمله کرده چه کنیم. همه را می کشند. ایشان گفته بود بمانید بمانید بمانید…

این انتقاد همسر شهید صارمی را بخوانید بد نیست…

وبلاگ پنجره التهاب , آرش سیگارچی , روزنامه نگار مقیم آمریکا