پنجره التهاب
‫در ميان اين هزار پنجره ها، شنيدن التهاب، ديگر طبيعی جلوه میکند ‬
وبلاگ آرش سیگارچی، روزنامه نگار ایرانی مقیم آمریکا

Khamenei-Narmesh-01

خامنه ای؛ تنها رهبری که خواستار آتشبازی ...

این سخنان آیت الله خامنه ای در نماز عید فطر روز سه شنبه است: سردمداران سیاسى استکبار میگویند باید حماس و جهاد را خلع سلاح کنیم. یعنى چه خلع سلاح کنیم...

Motahari112

تیرخلاص علی مطهری به ویرانه قضایی...

آنکه محمود هاشمی شاهرودی بود و می گفت ویرانه ای تحویل گرفته، کار نکرد؛ صادق لاریجانی که ناتوان تر است ویرانه را ویرانه تر کرده است. اگر روزی دکتر محمد...

Mirdamadi Seraj 11

شش سال برای «سراج»؛ هشدار خودکامه ها...

سراج الدین میردامادی،‌ روزنامه نگار اصلاح طلب از سوی قوه قضاییه ایران به شش سال زندان محکوم شد. سراج الدین میر دامادی در چند سال گذشته مقیم فرانسه ...

ahmadinejad-sepah

مشکل «دلواپس» ها همین چهارماه بود؟...

برخلاف انتظارات برخی، تلاش های طرفین مذاکره کننده ایران و پنج بعلاوه یک به نتیجه نرسید و توافق نهایی حاصل نشد. حتما در خبرها خواندید که طرفین پذیر...

سیاست

Khamenei-Narmesh-01

خامنه ای؛ تنها رهبری که خواستار آتشبازی بیشتر فلسطین است

این سخنان آیت الله خامنه ای در نماز عید فطر روز سه شنبه است: سردمداران سیاسى استکبار میگویند باید حماس و جهاد را خلع سلاح کنیم. یعنى چه خلع...

زندگی آمریکایی

Bank-021

«چشم دولت به جیب مردم» یا «دست دولت در جیب مردم»

رییس بانک مرکزی ایران چند روزی ست که مصاحبه می کند تا اطمینان دهد دولت کاری به پول پس انداز مردم در ...

حقوق ایرانی

Motahari112

تیرخلاص علی مطهری به ویرانه قضایی

آنکه محمود هاشمی شاهرودی بود و می گفت ویرانه ای تحویل گرفته، کار نکرد؛ صادق لاریجانی که ناتوان تر است ویرانه را ویرانه تر کرده است. اگر روزی...

روزنامه نگاری

Mirdamadi Seraj 11

شش سال برای «سراج»؛ هشدار خودکامه ها

سراج الدین میردامادی،‌ روزنامه نگار اصلاح طلب از سوی قوه قضاییه ایران به شش سال زندان محکوم شد. سراج الدین میر دامادی در چند سال گذشته مق...

گیلان جان

Karimi Ali

خداحافظی علی کریمی و راز آن پنالتی که گل نشد

علی کریمی در نامه ای خداحافظی کرد. علی پرسپولیسی بود و فکر کنم از ۷۷ تا همین یکی دو سال پیش با لباس قرمز بود. اما برای من علی کریمی ی...

خامنه ای؛ تنها رهبری که خواستار آتشبازی بیشتر فلسطین است

BalatarinTwitterShare

این سخنان آیت الله خامنه ای در نماز عید فطر روز سه شنبه است:

سردمداران سیاسى استکبار میگویند باید حماس و جهاد را خلع سلاح کنیم. یعنى چه خلع سلاح کنیم؟ یعنى حالا اینها یک تعدادى موشک دارند که در مقابل حملات بىامان دشمن لااقل از خودشان مختصرْدفاعى بکنند، [امّا] همین را هم باید از آنها بگیریم؛ اصلاً باید فلسطین – از جمله غزّه – جورى باشد که هر وقت دشمن صهیونیست اراده کرد بتواند حمله کند، بتواند هر آتشى روشن کند، آنها هم اصلاً نتوانند از خودشان دفاع کنند؛ اینها این را میخواهند. رئیس جمهور آمریکا فتوا صادر کرده است که باید مقاومت خلع سلاح بشود! بله، معلوم است؛ میخواهید خلع سلاح شود تا همین مقدار ضربهاى را هم که در مقابل اینهمه جنایت وارد میکند، نتواند وارد کند؛ ما عرض میکنیم بهعکس، همهى دنیا و بخصوص دنیاى اسلام، موظّفند هرچه میتوانند به تجهیز ملّت فلسطین کمک کنند.

عین اظهارات آیت الله خامنه ای را از وبسایت او نقل کرده ام که جای شبهه ای نباشد.

Khamenei-Narmesh-01

او به خطبه نماز عید فطر اکتفا نکرد. یکساعت بعد در دیدار با مسئولان نظام جمهوری اسلامی و سفرای کشورهای اسلامی گفت:

یک کار کمک به مظلوم است؛ که این کمک به مظلوم به معناى فراهم کردن امکانات حیاتى آنها است. امروز آنها به غذا احتیاج دارند، به دارو احتیاج دارند، به بیمارستان احتیاج دارند، به آب احتیاج دارند، به برق احتیاج دارند، به بازسازى منازلشان و شهرشان و مسکنشان احتیاج دارند، دنیاى اسلام موظّف است اینها را فراهم کند. اینها به سلاح هم احتیاج دارند؛ دشمن میخواهد دست اینها را از سلاح خالى کند، تا هروقت اراده کرد و میلش کشید – سرِ یک بهانه‌اى یا بى‌بهانه – به اینها حمله کند؛ اینها هم هیچ نتوانند از خودشان عکس‌العمل نشان بدهند؛ دشمن این را میخواهد. باید در مقابل این خواست ناحقّ دشمن، عزم دنیاى اسلام خودش را نشان بدهد. این کار اوّلى است که بایستى انجام بگیرد که کمک به مظلوم است؛ وَ لِلمَظلومِ عَونا؛ (۵) عون مظلوم باشید، کمک مظلوم باشید. این کمک، کمکى است که به عهده‌ى همه‌ى دنیاى اسلام است. ما به دولتهاى مسلمان از همین‌جا – سفراى دولتهاى مسلمان اینجا حضور دارند – میگوییم: بیایید بر سرِ کمک‌رسانى به مردم غزّه و غلبه‌ى بر موانعى که رژیم صهیونیستى در سرِ این راه به‌وجود آورده است، باهم همدست بشویم، باهم کار کنیم و انواع و اقسام کمکهارا به اینها برسانیم.

در این شک نداریم که دو طرف یعنی اسراییل و فلسطینی ها از کمک های مالی برخوردار بوده اند.

اتفاقا همین هفته پیش امریکا به هر دو طرف کمک مالی کرد. به خاطر نزدیکی با اسراییل کمک مالی بزرگتر به آنها بود و کمتر به غزه.

تقریبا من در بیان هیچ مقام عالی کشوری ندیدم که در این وانفسای درگیری های اسراییل و حماس در غزه، کسی از کمک نظامی به طرفین و تجهیز یکی از طرفین گفته باشد.

اتفاقا آفت بحران اسراییل و فلسطین همین کمک تسلیحاتی است. اما آیت الله خامنه ای به این مساله توجه ندارد. غیر از امروز، در شش روز پیش هم آیت الله خامنه ای گفته بود که «کرانه باختری مثل حماس مسلح شود».

برای آنهایی که اطلاع ندارند می گویم. این نقشه را ببینید:

Israel 11 درگیری های اخیر اسراییل و حماس در نوار غزه است. همان قسمت باریک سمت چپ و در مجاورت مصر. در کرانه باختری یا همان West Bank که قسمت بیشتری از فلسطینیان را در خود جای داده مدتهاست جنگی روی نداده است. اما حالا آیت الله خامنه ای توصیه می کند که علاوه بر درگیری ها در نوار غزه، کرانه باختری هم مسلح شود و با اسراییل بجنگد.

یک کلام اینکه خانه ای در حال سوخت است و تو بخش دیگر خانه را که هنوز از آتش دور است، به آتش بکشانی….

خوشبختانه حتی حماس هم این روزها به حرف های خامنه ای توجه دارد اما واقعا من تعجب کردم در حالیکه از کشورهای مستقل مثل فلسطین تا حتی آمریکا که متحد اسراییل است، خواستار صلح هستند، فاز رهبر جمهوری اسلامی برای آتش بیشتر در فلسطیین چیست؟!

تیرخلاص علی مطهری به ویرانه قضایی

BalatarinTwitterShare

آنکه محمود هاشمی شاهرودی بود و می گفت ویرانه ای تحویل گرفته، کار نکرد؛ صادق لاریجانی که ناتوان تر است ویرانه را ویرانه تر کرده است. اگر روزی دکتر محمدصادقی سخنگوی قوه قضایی جمهوری اسلامی بود اکنون محسنی اژه ای که روزی در هیات نظارت، عیسی سحرخیز را گاز گرفت، ویترین عدالتخانه ی ایرانی شده است.

Motahari112

همین چند روز پیش بود که دادستان کل یعنی آقای محسنی اژه ای گفت که «دلیلی برای رفع حصر وجود ندارد». حالا علی مطهری جواب او را داده است:

جناب حجت‌الاسلام آقای اژه‌ای
دادستان محترم کل کشور

با اهداء سلام؛ در مصاحبه جنابعالی با خبرگزاری تسنیم مطلبی آمده است که با قانون اساسی سازگار نیست. فرموده‌اید “نظام با تمام سعه صدر خود با سران فتنه برخورد کرده است و دلیلی برای رفع حصر وجود ندارد”؛ در واقع جنابعالی آقایان موسوی و کروبی را بدون محاکمه و حکم قضایی و بدون دادن حق دفاع به آنها محکوم به حبس ابد کرده‌اید. اصل سی و ششم قانون اساسی می‌گوید: “حکم به مجازات و اجرای آن باید تنها از طریق دادگاه صالح و به موجب قانون باشد”. اصل سی و هفتم می‌گوید: “اصل، برائت است و هیچ‌کس از نظر قانون مجرم شناخته نمی‌شود مگر این که جرم او در دادگاه صالح ثابت گردد”. اصل سی و دوم نیز می‌گوید:‌ “هیچ‌کس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند. در صورت بازداشت، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتباً به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت ۲۴ ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه در اسرع وقت فراهم گردد. متخلف از این اصل طبق قانون مجازات می‌شود”.

بدیهی است که قانون اساسی برای اجراست نه یک امر تشریفاتی.

فرموده‌اید: “موسوی و کروبی به اموال عمومی و خصوصی خسارت وارد کرده‌اند، جان مردم را به خطر انداختند و در فتنه برخی کشته شدند که اینها در این مسائل شریک هستند و تا زمانی که جبران و توبه نکنند و در مقابل ظلمی که کردند اقدامی انجام ندهند چرا باید رفع حصر شوند؟”

خلاصه حرف شما این است که اگر توبه کنند، بخشیده می‌شوند. این منطق نه با عقل سازگار است و نه با شرع. توبه مربوط به رابطه انسان با خدا و جبران حق‌الله است و با توبه، حق‌الناس جبران نمی‌شود. اگر واقعاً تنها عامل خسارات مالی و جانی پدید آمده این دو نفر هستند و طرف مقابل هیچ نقشی در آن نداشته است چرا باید با توبه آنها از جرمشان گذشت؟ معلوم می‌شود مسأله اصلی این است که آنها باید تعظیم عرض کنند تا آزاد شوند و اصولاً منتقد نظام یا باید در زندان باشد و یا در حصر، نمی‌شود کسی به نظام انتقاد یا اعتراضی داشته باشد و آزاد باشد.

این منطق نه با قانون اساسی ما، نه با شرع مقدس و نه با سیره اولیاء دین سازگار است. امام علی علیه‌السلام خوارج را تا زمانی که دست به سلاح نبرده بودند از حقوق اجتماعی‌شان محروم نکرد و آزاد بودند که حتی پای منبر ایشان انتقاد و اعتراض کنند.

علاوه بر این، با این منطق حضرتعالی که جرم اینها بزرگ است و تا توبه نکنند از حصر خارج نمی‌شوند، افراد دیگری نیز باید در حصر باشند، ‌زیرا ما هم می‌گوییم برخی از مقامات عالی دولت گذشته جرمشان چه از نظر قانون‌شکنی‌ها و چه در حوادث سال ۸۸ بزرگ است و باید در حصر باشند و تا توبه نکنند نباید از حصر خارج شوند.

اگر قرار باشد قانون اساسی و عدالت و مصالح اسلام و مردم را کنار بگذاریم و به “استحسانات من عندی” عمل کنیم همین می‌شود و هرکسی می‌تواند دیگری را در حصر قرار دهد.

امید است جنابعالی که دلسوزی‌تان برای انقلاب اسلامی برای همه روشن است و به طور کلی دستگاه قضایی موضوع فتنه را با تدبیر و عمل به قانون برای همیشه حل کند.

با تقدیم احترام
علی مطهری

 

برجستگی های متن از سوی من مورد تاکید قرار گرفته است.
….

این نامه مطهری مهم است. اول اینکه به یکی از عالیترین مقام های قضایی درس قضا می دهد. دادستان کل کشور، بعد از رییس دیوانعالی کل کشور و معاون اول قوه قضایی، عالیترین مقام قوه است اما آنطور که علی مطهری نماینده به او یادآوری کرده، حضرت دادستان کل ساده ترین اصول قانون اساسی را نمی داند یا قوه او بکار نمی گیرد.

علی مطهری عملا نشان می دهد چقدر دولت در موضوع بازداشت خانگی موسوی و کروبی کوتاهی می کند. در حالیکه از دولت حسن روحانی صدایی در نمی آید. هرچند که روحانی وعده داده بود در داخل یکسال،  پرونده حصر را حل می کند.  این روزها فقط دولتی ها می گویند سکوت کنید ما پشت پرده مشغول کاریم اما شش ماه از این ادعای حسام الدین آشنا گذشته و خبری نشده است.

علی مطهری به تنهایی پیگیر ماجرای بازداشت خانگی موسوی و کروبی است. اصلاح طلبانی مثل محمد خاتمی حتی ترجیح می دهند سکوت کنند اما علی مطهری سکوت نکرده است.

و مهمترین نکته نامه مطهری این است که او به خامنه ای یادآور می شود که ادعای حکومت علی او حبابی بیش نیست. حتما یادتان هست که دو هفته پیش علی مطهری از رهبر خواستار محاکمه یا آزادی موسوی و کروبی شد اما رهبر جواب داد که به آنها رافت شده و اگر محاکمه شوند مجازات سنگینی خواهند داشت. خامنه ای خواست با این حرف ها حسن ختام پرونده حصر باشد و دیگر کسی اشاره نکند اما علی مطهری روزی نیست که به آن نپردازد. در این نامه او نشان می دهد که حکومت علی خامنه ای برخلاف ادعای حامیانش، هیچ شباهتی به حکومت علی ابن ابیطالب ندارد؛

«امام علی علیه‌السلام خوارج را تا زمانی که دست به سلاح نبرده بودند از حقوق اجتماعی‌شان محروم نکرد و آزاد بودند که حتی پای منبر ایشان انتقاد و اعتراض کنند.»

هرچند علی مطهری در حوزه مسایل اجتماعی و حجاب هنوز از دیدگاه پدرش متحجر تر است اما در حوزه مسایل سیاسی و آزادی ها یکی از چراغ های روشن مجلس است.

 

 

 

شش سال برای «سراج»؛ هشدار خودکامه ها

BalatarinTwitterShare

سراج الدین میردامادی،‌ روزنامه نگار اصلاح طلب از سوی قوه قضاییه ایران به شش سال زندان محکوم شد.

سراج الدین میر دامادی در چند سال گذشته مقیم فرانسه بود اما بعد از انتخابات سال ۸۸ اعلام کرد به ایران باز می گردد. البته فقط  مثل برخی دیگر فقط اعلام نکرد بلکه اقدام هم کرد.

چند ماهی آزاد بود تا بالاخره قوه قضاییه و نهادهای امنیتی او را بازداشت کردند. آنهایی که دراین چند سال از نزدیک با سراج نشست و برخاست داشتن می گویند جز ایران چیزی برایش اهمیت نداشت و همواره در چارچوب های اعتقادی خود – اسلامی – ثابت قدم بود.

Mirdamadi Seraj 11

سراج الدین میردامادی،‌ روزنامه نگار

 

من سراج را از سال ۷۹ می شناسم. زمانی که با تعطیلی روزنامه ها جایی برای کار نمانده بود اما بزرگوارانه در روزنامه حیات نو،‌ من را به سعید پورعزیزی معرفی کرد. البته مدت زیادی نماندم و برگشتم به گیلان اما همین زمینه اشنایی مان شد. او وقتی به خارج آمد نه جو زده شد که مثل برخی یکشبه فعال دانشجویی شده،‌ ناگهان در ضدیت با رژیم ایران فحش بدهد و نه مثل برخی سهمیه بگیران از جمهوری اسلامی چشم به جنایت های حکومت بست.

او تصمیم گرفت بعد از انتخابات ۹۲ بازگردد چون فکر می کرد که مملکت را نباید خالی کرد برای به دشمنان ایران.

من به شخصه از برخی فعالان سیاسی و روزنامه نگاران خارج از کشور شنیده بودم که قصد دارند بازگردند اما وقتی سعید مرتضوی بازگشت و زندانی شد، سراج الدین میردامادی برگشت و زندانی شد، پیام مشخص است. قوه قضاییه ایران به عنوان بازی اجرایی خودکامه ها در حال فرستادن پیامی روشن است. حق ندارید بیایید. اگر بیایید بازندان روبرو می شوید.

خودکامه ها هنوز حرف اول و آخر را می زنند و تو بگو دولت دست روحانی ست اما ….

امیدوارم سراج به زودی آزاد شود.

فیلم بازگشت سراج

وبلاگ پنجره التهاب , آرش سیگارچی , روزنامه نگار مقیم آمریکا