پنجره التهاب
‫در ميان اين هزار پنجره ها، شنيدن التهاب، ديگر طبيعی جلوه میکند ‬
وبلاگ آرش سیگارچی، روزنامه نگار ایرانی مقیم آمریکا

Khamenei Nokteh

معصومیت تو و بادی که رهبر می کارد...

۱- روز شنبه، در بیش از یکصد شهر بزرگ جهان، تجمع هایی در حمایت از توافق هسته ای ایران و جامعه ی جهانی برگزار شد. ایرانیان زیادی در کشورهای محل زندگی...

Bomb

چه کسی بود، صدا زد بمب اتم...

  نمی دانم این عکس را دیده اید یا نه؟ مسوولان سیاست خارجی کشورهای مذاکره کننده با ایران به صف ایستاده اند و بالای سرشان به اختصار تعداد بمب ها...

IMG_7114.PNG

نکاتی بر فیلم/پیام جدید وزیرخارجه ایران؛...

اينكه «جواد ظريف» در حاشيه مذاكرات اين پيام را مي دهد، از فردوسي مي خواند و از «ما»يي كه بايد جلوي افراطي گري بايستد، نكات مثبت است اما چند نكته و سوا...

Ashkan-Sigarchi 11

اشکان، مره تاسیانه …… اجرای ...

تاسیان در گیلکی از آن واژه های مشکل است برای ترجمه. تازه عزیزی از دست داده بودیم که مادرم به برادرش زنگ زد و گفت، امشب برای ما «تاسیان» است، می شود بی...

سیاست

Khamenei Nokteh

معصومیت تو و بادی که رهبر می کارد

۱- روز شنبه، در بیش از یکصد شهر بزرگ جهان، تجمع هایی در حمایت از توافق هسته ای ایران و جامعه ی جهانی برگزار شد. ایرانیان زیادی در کشورهای...

زندگی آمریکایی

Mcdonnel

فساد یک فرماندار آمریکایی و فساد یک وزارتخانه احمدی نژادی

بارها شنیده ایم که دموکراسی با تلاش به دست می آید و یا اینکه باید همه برایشان مهم باشد و ساختار قدرت...

حقوق ایرانی

Larijani Sadegh1

آقای لاریجانی؛ شما یک خط به من نیشان بده …

این فیلم «دوشواری نداره» را یادتان هست و آن تکه کلام آن پیرمرد ساده که می گفت «شما شهرداری را به من نشان بده». حالا شده است حکایت این آقا...

روزنامه نگاری

Acid Accused

آیا افتضاح «عکس اسیدپاش احتمالی»، به ماجرای «ترانه موسوی» ربط دارد؟

خبرگزاری مهر در توضیحی، ماجرای عکس اسیدپاش احتمالی اصفهان را یک اشتباه فنی رسانه نامیده و از رسانه های فارسی زبان نقل کننده این اشتباه انتقا...

گیلان جان

Ashkan-Sigarchi 11

اشکان، مره تاسیانه …… اجرای گروه «تاسیان» به یاد «اشکان سیگارچی»

تاسیان در گیلکی از آن واژه های مشکل است برای ترجمه. تازه عزیزی از دست داده بودیم که مادرم به برادرش زنگ زد و گفت، امشب برای ما «تاسیان» است،...

معصومیت تو و بادی که رهبر می کارد

۱-

روز شنبه، در بیش از یکصد شهر بزرگ جهان، تجمع هایی در حمایت از توافق هسته ای ایران و جامعه ی جهانی برگزار شد. ایرانیان زیادی در کشورهای محل زندگی شان، در این تجمع ها شرکت کردند.

مثل خیلی چیزهای دیگر این تجمع ها محل بحث شد.

بخصوص زمانی که برخی فعالان سیاسی و پناهندگان سیاسی که از جمهوری اسلامی فرار و به کشورهای مقصد رفته بودند، در این تجمع ها شرکت کردند. عده ای که مخالف توافق و مخالف جمهوری اسلامی هستند، این سوال را طرح کردند که چطور می شود پناهنده سیاسی از حکومتی باشی، در عین حال، بروی برای توافق هسته ای آن رژیم، هورا بکشی.

در مقابل این فعالان سیاسی عمل خود را درست می دانستند چرا که می گویند توافق هسته ای نشود، ایران درگیر جنگ می شود و این دودش به دید همه مردم می رود.

این بحث و دیالوگ ها کم و بیش ادامه دارد.  اما نکته این یادداشت چیز دیگری ست.

من معتقدم هر آدمی حق دارد در این تجمع شرکت کند یا نکند. اتفاقا معتقد نیستم هر که شرکت کرد، جاسوس و عامل رژیم است. برعکس. مطمئینم برخی کاملا خالصانه در این تجمع شرکت کرده اند. یعنی جز برگزارکنندگان آن که لابد تدارکات و منابعی داشته اند، بقیه، شهروندان عادی کشورهای خودشان بودند که در این تجمع شرکت کردند. یک تلاش خالصانه.

کاش در ایران یک حکومت دلسوز روی کار بود که قدر این انرژی های رهای ایرانیان خارج از کشور را می دانست و از آن برای آبادانی ایران عزیز استفاده می کرد. اما حیف که نیست و اتفاقا در مقابل آن است.

Khamenei Nokteh

۲-

امروز آیت الله علی خامنه ای در دیدار با شرکت کنندگان در دو اجلاس «مجمع جهانی اهل بیت» و «اتحادیه‌ رادیو و تلویزیون‌های اسلامی» گفته هدف آمریکا از توافق هسته ای، تلاش این کشور برای یافتن راهی بوده که در ایران نفوذ کند، خامنه ای گفته «نه نفوذ اقتصادی آمریکا را در کشور اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی و نه نفوذ فرهنگی».

رهبر جمهوری اسلامی گفته «نیت آن‌ها این بود که از این توافق راهی پیدا کنند برای نفوذ در کشور؛ ما این راه را بستیم؛ ما این راه را به طور قاطع خواهیم بست».

وی افزود: «نه نفوذ اقتصادی آمریکا را در کشور اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی و نه نفوذ فرهنگی. با همه‌ توان -که بحمدالله این توان، امروز زیاد هم هست- با این نفوذ مقابله خواهیم کرد».

من نمی دانم آیا هیچ کشور آزاد و مدرنی، چنین فکر بسته ای می تواند داشته باشد یا نه. آمریکا در دهه ۱۹۶۰ هراس زیادی از کمونیسم داشت اما امروز آنها هم فهمیدند که مقابله آن دوره شان کاری بیهوده بوده.

 

۳-

از اغلب کسانی که روز شنبه تجمع کرده بودند، می پرسیدی چرا آمده ای، می گفت برای اینکه به دنیا نشان بدهیم ایران و ایرانی صلح طلب است. راست می گویند. عواقب حکومت جمهوری اسلامی از اعدام های شب های اول انقلاب، گروگانگیری تا بعد اعدام ها و قتلها، همه باعث شد «ایران هراسی» بزرگی شکل بگیرد. شکی نیست. این ایرانیانی که تجمع کردند، سعی کردند که بگویند نه. ایران مسیر جدیدی را شروع کرده است. مسیر صلح، مسیر مذاکره، مسیر گفت و گو.

حالا آقای خامنه ای، یک تنه، یک روز بعد، جواب همه اینها جوانان را می دهد. آقای خامنه ای آمریکا را متهم کرد که «می‌خواهد در منطقه نفوذ کند و به دنبال تجزیه عراق و سوریه هستند» و تاکید کرد که «ما نخواهیم گذاشت».  آیت الله خامنه‌ای بار دیگر بر حمایت از آنچه که «مقاومت در منطقه و مقاومت فلسطین» خواند تاکید کرد و گفت: «از هر کسی که با اسرائیل مبارزه کند و رژیم صهیونیستی را بکوبد و مقاومت را تایید کند، همه‌جور حمایتی را که برای ما ممکن باشد از او می‌کنیم».

آقای خامنه ای می گوید ایران با بشار اسد سوریه است، با حکومت شیعه ی عراق و بقیه است. آقای خامنه ای تایید می کند به حماس و حزب الله «در حد امکان» کمک می کند. درست همه اتهامهایی که به ایران می زنند. یک روز بعد از اینکه تو و دوستانت آمدی که بگویی ایران نماد صلح است و گفت و گو، آقای خامنه ای بلند تر فریاد زد، نه، ما همچنان همه آن اتهام هایی که علیه مان است را دنبال می کنیم…..

آقای خامنه ای اگر هیچ کار اشتباه نکرده باشد – که کرده – یکبار در ۲۹ خرداد ۸۸ نشان داد تدبیر ندارد. سخنان امروز او به باور من، دومین بی تدبیری رهبری بود که شرط رهبری اش «مدبر» بودن است.

 

 

چه کسی بود، صدا زد بمب اتم

 

نمی دانم این عکس را دیده اید یا نه؟ مسوولان سیاست خارجی کشورهای مذاکره کننده با ایران به صف ایستاده اند و بالای سرشان به اختصار تعداد بمب های اتمی هرکشور نوشته شده است.

Bomb

این روزها این عکس باز نشر می شود که بله، ببینید، ما هنوز یک بمب هم نداریم، اما این کشورهایی که خودشان بمب دارند و اتفاقا یکی دو تا مثل آمریکا که استفاده کرده اند، دارند به ما می گویند که نداشته باشید و ما را تحت فشار می گذارند…

اینکه یک سری اکتیویست یا علاقمند این کار را کنند، بد نیست و خب علاقه شان است. اما اینکه این عکس را روزنامه نگاران و افراد آگاه قرار بدهند و به اشتراک بگذارند، به نظرم، اشکال دارد. دلیل هم دارم. چند نکته در این مورد:

۱

اینکه آمریکا اولین بار بمب اتم را استفاده کرده و موجب مرگ میلیون ها نفر در ژاپن شد، بسیار بد و ناراحت کننده است.

۲

اینکه کشورهای دارای بمب به این صرافت افتادند که مانع دستیابی دیگران و استفاده خودشان از این سلاح مخرب شده اند، یک حسن است. در واقع بشر مدرن بعد از همه ماجراجویی های هفتاد سال پیش، و نبرد قدرت سه دهه ای (دوران جنگ سرد) حالا به این نتیجه رسیده که اشتباه کرده است.

۳

چه کسانی باید مانع ماجراجویی هسته ای در جهان شوند؟ آیا کسانی که هنوز به این امکان دست نیافته اند، توانش را دارند؟ قاعدتا نه. همین الان، پاکستان و هند درگیر فعالیت هسته ای و بمب سازی هستند. آیا آنها مثلا حرف ایران را برای عدم آزمایش هسته ای و یا توسعه برنامه شان گوش می کنند؟ حداقل وقتی اجماع جهانی بین کشورهای بزرگ دارای بمب اتم شکل بگیرد، می تواند ضمانت اجرایی کافی باشد که کشورهای دیگر به این ماجراجویی وارد نشوند.

۴

اتفاقا ایده آل این است که بعد از ممانعت از ماجراجویی دیگر کشورها، همین کشورهای صاحب بمب هم به سمت معدوم کردن آنها بروند.

۵

اما ایران. به نظرم ماجرای ایران در این عکس خیلی غریب تر است. از اخرین باری که این کشورها بمب استفاده کردند، هفتاد سال می گذرد. از آخرین باری که همدیگر را به استفاده از بمب تهدید کردند، چهل سال می گذرد. «محو یک کشور از نقشه جهان»؟ نه من تا حالا نشنیدم که سران هیچ کدام از این شش کشور چنین چیزی گفته باشند.

ایران چطور؟

ایران چند سال فعالیت اتمی مخفی داشت. معمولا اگر کشوری انرژی صلح امیز اتمی بخواهد نیازی به مخفی کاری نیست.

بعد از افشای آن، ایران در سال ۸۲، تعهد کرد که برای اعتماد سازی فعالیت غنی سازی اش را متوقف کند. ناگهان اما ایران یک طرفه پیمان را لغو کرد.

بعد هشت سال، محمود احمدی نژاد روی کار آمد که بارها با حمایت رهبر، از محو اسراییل از روی نقشه جهان گفت. اینکه جمهوری اسلامی اسراییل را به رسمیت نمی شناسد، من می فهمم.

البته بماند که همین جمهوری اسلامی در دهه شصت و در اوج جنگ از اسراییل اسلحه می خرید. اما ادعای محو یک کشور از روی نقشه جهان، مساله دیگری است.

درست است ایران در این عکس هیچ بمبی ندارد، اما مواضع افراطی رئیس جمهوری ایران آن قدر خطرناک است که همه را بر آن داشته که مخالف باشند. آنقدر مخالف که حتی ایران را تحریم کنند و حتی بر سر صلح آمیز بودن راکتور چهل ساله امیرآباد هم شک و شبه ایجاد شود.

 

می شود از حق کشور دفاع کرد، می شود پرسید چرا این کشور انرژی هسته ای دارند و ما نباید داشته باشیم. اما وقتی حواس مان نباشد که آتشی که بپا شده، ناشی از بی تدبیری و عقل برخی از مدیران کشور است، همین دفاع می شود چوبی در چشم خودمان!

نکاتی بر فیلم/پیام جدید وزیرخارجه ایران؛ ظریف همه حقیقت را نمی گوید

اینکه «جواد ظریف» در حاشیه مذاکرات این پیام را می دهد، از فردوسی می خواند و از «ما»یی که باید جلوی افراطی گری بایستد، نکات مثبت است اما چند نکته و سوال:

  • متن کامل پیام «جواد ظریف»
  • http://www.entekhab.ir/fa/news/213158

 

– «بحران غیرضروری» که آقای ظریف می گوید در وین است تا پایان دهد را «چه کسی» به وجود اورده است؟

– ظریف می گوید «توافق نیاز به شجاعت برای مصالحه» دارد. بله. رهبر جمهوری اسلامی ایران این «شجاعت» را دارد؟

– ظریف می گوید توافق نیاز به «پختگی برای تصمیمات منطقی» دارد. یک نمونه مهم از مدیریت و تدبیر رهبر، نزدیکی نظرش به احمدی نژاد در سال ٨٨ بود، یادتان هست؟

– «فشار اقتصادی و نظامی» به تسلیم نمی انجامد؟ چرا ناگهان «سیاست نظام» به «نرمش قهرمانانه» تبدیل شد؟

– «تجاوز صدام و حامیانش» ایران را تسلیم نکرد، درست اما آقای خمینی وقتی صلح را پذیرفت که دیگر توان جنگیدن نبود.

– آقای ظریف نوشته: «آنها [غربیهای حامی تحریم] متوجه شده اند که تحریم های اقتصادی علیه کشور من، آنها را به هیچ یک از اهداف اعلام شده شان نرسانده».

واقعا؟ چرا جمهوری اسلامی ایران که رئیس جمهوری اش می گفت قطعنامه دان، و رهبر «ضمنی» حمایت می کرد، ناگهان اهل مذاکره شدند؟ نگویید چون دولت روحانی امد و فلان. بتازگی خود آقای خامنه ای فاش کرده که مذاکرات از اواخر دولت احمدی نژاد شروع شد.

– آقای ظریف می گوید تحریمها بر مردم و کودکان تاثیر منفی داشته اما نمی گوید آقای خامنه ای هنوز هم منکر تاثیر تحریمهاست. بماند که عمده تلاش یک مدیر کشور باید کاهش فشار بر مردمش باشد، نه ایجاد بحران و سختی

– «آنها [غربیها] میز مذاکره را انتخاب کردند». میز مذاکره بود اما نظام آقای «سعید جلیلی» را می فرستاد که به «اشتون» و بقیه «سیاست خارجی پیامبر اکرم» * را بیاموزد. (نام پایان نامه دکترای آقا سعید)

– «ایران همواره در خط مقدم مبارزه با افراط حاضر بوده است».

برخلاف این گفته آقای ظریف، در دهه ابتدایی انقلاب اسلامی ایران، جمهوری اسلامی پرچمدار افراطی گری بود. از برخوردها با بازماندگان رژیم سابق تا گروگانگیری و  تلاش برای صدور انقلاب از طریق تزریق پول و سلاح به تروریستهای بین الملی.

http://youtu.be/cw71HMKDpco

وبلاگ پنجره التهاب , آرش سیگارچی , روزنامه نگار مقیم آمریکا