پنجره التهاب
‫در ميان اين هزار پنجره ها، شنيدن التهاب، ديگر طبيعی جلوه میکند ‬
وبلاگ آرش سیگارچی، روزنامه نگار ایرانی مقیم آمریکا

Zanjani-rouhani

آیا دولت روحانی جلوی «بابک زنجانی» کم آو...

از بازداشت بابک زنجانی ۹ ماه گذشته است. پرونده او، با اینکه ابعادی ملی دارد اما تقریبا مسکوت گذاشته شده است. نه تنها مسکوت، بلکه نشانه ها، خبر می دهد ...

Karimi Ali 012

چرا از مربی شدن «علی کریمی» خوشحال نشدم...

با همه علاقه ای که به علی کریمی دارم، از خبر انتخابش به عنوان مربی تیم ملی فوتبال ایران خوشحال نشدم. خبر کوتاه بود؛ در جلسه رييس فدراسيون و سرمربی...

Sirvan

گاهی چه بد می شویم؛ لغو کنسرت «سیروان» ب...

«سیروان خسروی»، خواننده جوان ایرانی کنسرت اش را در سنندج لغو کرده است. لابد اولین حدس تان از لغو این کنسرت، کارشکنی و مانع تراشی مقام های فرهنگی یا ام...

Khoshksali

خشکسالی جدیست؛ وظیفه مردم؟...

خشکسالی جدیست. این را کارشناسان حوزه حفاظت از محیط زیست و سایرین می گویند. نشانه هایش وجود دارد.   بیش از نیمی از دریاچه ارومیه خشک شده...

سیاست

Zanjani-rouhani

آیا دولت روحانی جلوی «بابک زنجانی» کم آورده است؟

از بازداشت بابک زنجانی ۹ ماه گذشته است. پرونده او، با اینکه ابعادی ملی دارد اما تقریبا مسکوت گذاشته شده است. نه تنها مسکوت، بلکه نشانه ها، خ...

زندگی آمریکایی

John Hopkins

تاوان عکس گرفتن از زنان موقع معاینه؛ ۱۹۰ میلیون دلار

یک آقای متخصص زنان، یواشکی از زنانی که برای معاینه به بیمارستان معتبر «جان هاپکینز» می آمدند، عکس یا...

حقوق ایرانی

Hastehei 111

آیا ما به روسها و اوکراینی ها حق کاپیتولاسیون داده ایم؟

یک جاسوس اوکراینی به علت خرابکاری در نیروگاه بوشهر دستگیر شد. در چند سال اخیر شنیدن چنین خبرهایی تعجب ندارد بخصوص خصومت ایران و برخی کشورها....

روزنامه نگاری

IRIB Head

رقابت این شش نفر برای جانشینی ضرغامی

چشم به هم بزنید، این ۹ماه می گذرد و جانشین ضرغامی انتخاب می شود. بله ضرغامی خرداد آینده باید جایش را به کس دیگری بدهد. گمانه زنی ها نشان می ...

گیلان جان

Karimi Ali

خداحافظی علی کریمی و راز آن پنالتی که گل نشد

علی کریمی در نامه ای خداحافظی کرد. علی پرسپولیسی بود و فکر کنم از ۷۷ تا همین یکی دو سال پیش با لباس قرمز بود. اما برای من علی کریمی ی...

آیا دولت روحانی جلوی «بابک زنجانی» کم آورده است؟

BalatarinTwitterShare

از بازداشت بابک زنجانی ۹ ماه گذشته است. پرونده او، با اینکه ابعادی ملی دارد اما تقریبا مسکوت گذاشته شده است. نه تنها مسکوت، بلکه نشانه ها، خبر می دهد که دولت روحانی در نقاطی عقب نشسته است.

Zanjani-rouhani

عکس آرشیوی/ تجلیل رئیس وقت مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام از بابک زنجانی

صورت مساله:

بابک زنجانی تاجر نزدیک به دولت احمدی نژاد، امر فروش نفت ایران را برعهده داشت. با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، مشخص شد که ایشان بدهی هایش زیاد است.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در این مصاحبه می گوید که بابک زنجانی بیش از دو میلیارد دلار بدهکار است.

با شکایت دولت، بابک زنجانی ۹ ماه پیش توسط قوه قضاییه ایران بازداشت می شود تا بدهی خود را صاف کند. امری که تاکنون صورت نگرفته. چرا؟ بابک زنجانی نم پس نمی دهد.

بیشتر پول زنجانی بیرون از ایران است، پس تعجب ندارد که وزیر نفت ایران بگوید بدهی بابک زنجانی به این وزارتخانه، بیش از دو برابر دارایی‌های اوست.

با اینکه فرد بازداشت شده در ایران باید سریعا تحت محاکمه قرار بگیرد اما در پرونده زنجانی چنین چیزی را شاهد نیستیم. یعنی پرونده او به دادگاه نرفته است. اما زیر پوستی اتفاق هایی رخ می دهد؛ مثلا این خبر:

رضا ضراب، زمینه‌ساز دیدار زنگنه و اردوغان
خزانه‌دار اتاق بازرگانی تهران با اشاره به ارتباطات گسترده رضا ضراب با مقامات عالی‌رتبه ترک گفت: چند هفته پیش که آقای زنگنه به ترکیه رفته بود و می‌خواست با اردوغان دیدار کند، رضا ضراب زمینه این دیدار را فراهم کرد.
به گزارش ایسنا، حمید حسینی در گفت‌وگو با هفته‌نامه «تجارت فردا» با انتقاد از روند فضاسازی‌ها علیه رضا ضراب اظهار کرد: ما قدر آدم‌ها و فرصت‌هایمان را نمی‌دانیم و‌گرنه الان دوستان بسیاری در کنار خود داشتیم. اینقدر که ما علیه خودمان، ظرفیت‌هایمان و نیروهایمان فعال هستیم در کشورهای دیگر این چنین نیست.

وی ادامه داد: همین رضا ضراب که اینقدر از او انتقاد کردیم، با ارتباطاتی که داشت توانست بخشی از منابع مالی ما را آزاد کند اما می‌بینیم که هنوز مسئولان ایرانی علیه او مصاحبه می‌کنند. خب، این کارها چه نفعی برای ما دارد؟
خزانه‌دار اتاق بازرگانی تهران افزود: برای چه می‌آییم رضا ضراب را به بابک زنجانی متصل می‌کنیم؟ ضراب را در ترکیه می‌سوزانیم که دیگر کاری برایمان انجام ندهد. همین رضا ضراب که اینقدر او را مورد عتاب قرار می‌دهیم برای دیدار مسئولان ما با ترک‌ها زمینه‌سازی می‌کند. چند هفته پیش که آقای زنگنه به ترکیه رفته بود و می‌خواست با اردوغان دیدار کند، رضا ضراب زمینه این دیدار را فراهم کرد. حالا ما فردی را که از چنین نفوذی برخوردار است، می‌سوزانیم. قطعا قدرت و اختیار ضراب در ترکیه از سفیر ما بیشتر است که کاری که او نتوانست انجام دهد را انجام داد.

 

نام رضا ضراب در رسانه های ایران کمی پیش از بازداشت زنجانی مطرح شد. رضا ضراب، تاجر ایرانی‌الاصل مقیم ترکیه و همسر خواننده ترک ابرو گوندش است. وی در سال ۲۰۱۳ به اتهام فساد اقتصادی در ترکیه بازداشت شد که بخشی از پولشویی های او بخاطر همکاری‌های افتصادی گسترده با شرکت سورینت متعلق به بابک زنجانی بود.

.

سه ماه پیش برخی مقام ها اعلام کردند که یک تاجر بیرون از ایران اعلام کرده که حاضر است بدهی بابک زنجانی را بدهد. آیا رضا ضراب این تاجر بود؟

خبر بالا نشان می دهد که دولت روحانی هرچند خود افشا کننده فساد بابک زنجانی بود، الان به صرافت افتاده که از راه های ارتباطی او استفاده کند. شاید بگویید اتفاقی نیفتاده و وزیر نفت تنها از یک رابطه استفاده کرده است. واقعیت این است که زنجانی – صراف و بقیه بازمانده های یک گروه رانت خوار است که به بهانه دور زدن تحریم ها، سودهای هنگفتی کردند.

به نظرمی رسد دولت قادر به برخورد با زنجانی نبوده است. از طرفی قوه قضاییه و پلیس مملکت که بقولی مدعیست با سازندگان ویدئوی «Happy»  را دو ساعته دستگیر کرده، چندان تعهدی برای برخورد و مجازات زنجانی نمی بیند. به دلایل مشخص. زنجانی برای نظام نفت می فروخته و از طرفی با دولت قبل همراه بوده که ازنظر سیاسی با قوه قضاییه یک جهت سیاسی دارد.

این وسط می ماند دولت که بدهی اش را نگرفته و از طرفی هنوز برای فروش نفت مشکل دارد. با این همه، اینکه دولت روحانی بعد از تلاش برای مبارزه با فساد، گرفتار چنین سیستمی شود، اصلا خوشایند نیست.

چرا از مربی شدن «علی کریمی» خوشحال نشدم

BalatarinTwitterShare

با همه علاقه ای که به علی کریمی دارم، از خبر انتخابش به عنوان مربی تیم ملی فوتبال ایران خوشحال نشدم.

خبر کوتاه بود؛

در جلسه رییس فدراسیون و سرمربی تیم ملی فوتبال ایران برای انتخاب مربی، علی کریمی که به تازگی از فوتبال خداحافظی کرده به عنوان دستیار کارلوس کی‌روش معرفی شد.
کی‌روش و کریمی همچنین در نشست خبری نیز حضور یافتند. سرمربی پرتغالی تیم ملی گفت: هیچ وقت توانایی بالای کریمی و کمکی که در راه صعود به جام جهانی انجام داد را فراموش نمی‌کنیم. باید از او تشکر کنم به خاطر قبول دعوتم و اینکه به کادر فنی تیم ملی اضافه شد.
سرمربی سابق رئال مادرید درباره دلایل انتخابش گفت: هدف من این است که دانش و تجارب خودم را به مربیان جوان انتقال دهم. درهای تیم ملی روی یک مربی جوان دیگر نیز باز خواهد شد. (منبع)

 

علی کریمی بازیکن بزرگی است. تقریبا می توان گفت جزو سه بازیکن قرن ایران. اما آیا مربی خوبی هست؟ خواهد شد؟ هنوز نمی دانم.

Karimi Ali 012

در واقع عدم خوشحالی من از این انتخاب، مشکلاتی ست که فوتبال و ورزش ایران بدان گرفتار است. بگذارید به گذشته برویم.

فوتبال ایران ستاره ای داشت به نام علی دایی. به جرات می توان او را پرافتخار بازیکن ایران دانست. در جام جهانی ۲۰۰۶ آنقدر اصرار به ماندن در فوتبال داشت که آن افتضاح را دیدیم. هرچند کسی انتظار صعود ایران به دور دوم جام جهانی را نداشت اما شکست ایران به حساب یک نفر نوشته شد: علی دایی!

.

علی دایی می توانست یک مربی بزرگ شود اما مدیریت و خودش نگذاشتند. هنوز عرق جام جهانی اش خشک نشده بود که علی دایی را سرمربی کردند. علی دایی شاید چند کلاس فشرده گذراند اما هرگز برای سرمربی شدن، مراحل اش را نگذراند. به همین رسول خطیبی و جوانانی مثل او نگاه کنید.

اینکه بازیکنی بعد مربی شود، اصلا عجیب نیست اما روال این است که بازیکن در دوران پیشکسوتی شروع به گذراندن دوره های مربیگری می کند. بعد از این دوره ها مدتی دستیاری می کند و بعد با تیم های کوچکتر مهارت خود را نشان می دهد. این روال درباره علی دایی هرگز طی نشد. نتیجه اش این شد که بعد از شش هفته او با خواری از پرسپولیس کنار گذاشته شد. اتفاقا به نظر من علی دایی نشان داد هرچقدر بازیکن تاثیر گذاری بود اما اصلا مربی خوبی نبود. شاید اگر یک توصیه بشود به او کرد این است که برود مدیریت فوتبالی کند. چه بسا بخاطر جایگاه رفیع بازیگری اش، یکی از مدیران خوب فوتبال حتی در جهان شود. به بکن بائر، پلاتینی و کرویف نگاه کنید.

مشکل البته دایی نبود. مشکل مدیریت شتابزده و سطحی فوتبال کشور است که هر از گاهی برای ایجاد فضای روانی تصمیمات اینچنینی می گیرد که ضعف خودش را زیر چنین تصمیماتی مخفی کند.

برگردیم به علی کریمی. تا آنجایی که می دانیم علی کریمی هیچ کلاس مربیگری نگذرانده است. او چند ماه است که از فوبتال دور شده است اما کلاسی نگذرانده است. نه تنها درسش را نخوانده بلکه تجربه ای هم در مربیگری ندارد.

بله شاید بگویید کنار دست کیروش یاد می گیرد؛ درست اما دقت کردید که همین کیروش چطور مربی شد؟ کیروش غیر از شرکت در کلاس ها، از تیم های پایه شروع کرد تا درنهایت در منچستر و رئال خوش درخشید.

یک نکته دیگر این است که همین شغل شبه تشریفاتی/آموزشی، بعد ها بلای جان علی کریمی می شود. به نظرتان، آیا علی کریمی که در گام اول مربی تیم ملی بشود، بعد می رود از تیم های پایه کار را شروع کند یا تیم از دسته دو به لیگ بیاورد؟ مطمئنا نه. می گوید تا همینجا من مربی تیم ملی بودم، چرا پایین بروم!

من چون علی کریمی را دوست دارم، آرزوی بهروزی اش را دارم اما این راه مناسب نیست. کاش جادوگر بیشتر قدر خودش را می دانست …

 

گاهی چه بد می شویم؛ لغو کنسرت «سیروان» برای تعصب قومی خودمان؟

BalatarinTwitterShare

«سیروان خسروی»، خواننده جوان ایرانی کنسرت اش را در سنندج لغو کرده است. لابد اولین حدس تان از لغو این کنسرت، کارشکنی و مانع تراشی مقام های فرهنگی یا امنیتی باشد. اگر چنین فکر کرده اید، سخت در اشتباهید.

 

Sirvan

ماجرا به زبان ساده از این قرار است که «سیروان» عکسی از برج میلاد در اینستاگرام اش منتشر کرده بود و زیر آن نوشته بود «شهر من». حالا در آستانه کنسرت او به سنندج، عده ای از کرد ها به او معترض اند که چرا برای تهران نوشته ای شهر من! و بعد کمپینی راه انداخته اند که کنسرت سیروان در سنندج باید تحریم شود.

این توضیح سیروان است:

سیروان خسروی:
برای هر خواننده‌ای لذت‌بخش‌ترین بخش زندگی‌اش دیدن مخاطب‌هایش و همخوانی با آنهاست. کنسرت سنندج هم یکی از همین لحظاتی بود که سه‌سال منتظر اجرایش بودم تا اینکه شرایط برگزاری فراهم شد و من با انگیزه خیلی زیادی برای اجرا در زادگاه مادری‌ام، لحظه‌شماری می‌کردم. ولی متاسفانه برخلاف تصوراتم فضای شهر کاملا خلاف چیزی بود که پیش‌بینی می‌کردیم و از لحظه شروع اعلام این کنسرت با پیام‌های پر از توهین، ‌تهدید و… مواجه شدیم.
به هیچ‌وجه حاضر نبودم و نیستم که شأن و امنیت همین عده اندک که مخاطب هنر هستند، در شب کنسرت به خطر بیفتد. به همین دلیل برای حفظ شأن و شخصیتشان، تصمیم به لغو این کنسرت گرفتم.
در چندروز گذشته، پس از اعلام برگزاری کنسرتم در سنندج با سیل پیغام‌های غیردوستانه و کمپین‌های تحریم «سیروان خسروی» مواجه شدم. بعد متوجه شدم دلیلش عکسی از برج میلاد و آلودگی هوا بوده که من در صفحه شخصیم گذاشتم و زیرش نوشتم «شهر من». ظاهرا عده‌ای از هموطنان کرد با دیدن این عکس و نوشته زیرش به این نتیجه رسیده‌اند که من چه جور کردی هستم که زیر عکسی از تهران نوشتم شهر من! درنتیجه بیانیه دادند که سیروان خسروی، این کرد خودفروخته تحریم شود!

 

سیروان خسروی متولد تهران است و اصالتا کرد. تا آنجاییکه من از او شناخت دارم او هرگز اصالت کردی خودش را انکار نکرده و اتفاقا به همراه برادرش زانیار، ابایی نداشته که بگوید کرد است. باز تا آنجایی که سیروان را می شناسم، او هم کم و بیش بخاطر کرد بودن، مورد بی مهری های برخی حکومتی ها قرار گرفته است.

.

با همه این شرحیات، اما اعتراض برخی کرد های سنندج را نمی فهمم. اینکه کرد های باشرف ایرانی گاهی مورد ظلم و ستم حکومت قرار گرفته اند هم شکی ندارم اما این رفتار بعضی از کردها را به بهانه اینکه او تهران را شهر خود دانسته، با سیروان واقعا ناراحت کننده است.

استادی می گفت تبعیض یک چیز است، احساس تبعیض یک چیز دیگر. تبعیض را باید با مبارزه با تبعیض گر حل کرد اما احساس تبعیض که مخرب تر است را هر فرد باید اول با خودش بجنگد.

وبلاگ پنجره التهاب , آرش سیگارچی , روزنامه نگار مقیم آمریکا