بایگانی دسته بندی ها: زندگی آمریکایی

در این دسته یادداشت های من در مورد روزگارم در آمریکا ، نگاهم به زندگی آنها و تاثیر آنها بر زندگی من ، خواهم نوشت

بازجویی داوطلبانه کلینتون مهم است، اما نظر لورتا لینچ مهمتر

Share

چه کسی فکر می کرد آن دختر جوان با عینک کائوچویی که در هیات بررسی تخلف ریچارد نیکسون عضو بود، روزی در یک قدمی کاخ سفید، خود بخاطر تحقیقات اف بی آی روز به روز اسیب ببیند؟

Clinton Email Phone 1

هیلاری کلینتون روز شنبه «داوطلبانه» در  اف بی آی یا اداره تحقیقات فدرال در واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا حاضر شد تا به سوالات افسران پرونده اش پاسخ بدهد. ماجرا به استفاده از سرور ایمیل های شخصی اش باز می گردد که بدون اجازه قانونی بوده است. وزرا باید از یک پروتکل رایج استفاده کنند و براساس آن تنها مجاز به استفاده از تلفن و سرور کاری برای ارتباط هستند اما خانم کلینتون به این مساله بی توجه بود.

از آنجایی که در دوره وزارت ایشان حوادث جنجالی چون حمله به سفات آمریکا در بنغازی روی داده، برخی و بخصوص جمهوریخواهان این را غیرقانونی و ضعف او می دانند.

چقدر ماجرای این گفت و گوی داوطلبانه هیلاری کلینتون یا بخوانید بازجویی از او مهم است و آیا بر انتخابات تاثیر دارد؟

به نظرم مهمتر از بازجویی او که قابل پیش بینی بود (هرچند خودش آن را به تاخیر می انداخت)، مهمتر یک رویداد دیگر است.

 یک اشتباه رئیس جمهوری سابق، همسرش هیلاری کلینتون را به دردسری بزرگتر انداخته است. 

بیل کلینتون هفته پیش ظاهرا به طور اتفاقی با لورتا لینچ دادستان کل آمریکا دیدار و خوش و بش می کند. جمهوریخواهان و منتقدان کلینتون این را بهانه کرده اند و کلی روی لینچ فشار آوردند. خانم لینچ از این جهت اهمیت دارد که در نهایت اوست که باید تشخیص دهد تحقیقات انجام شده درباره ایمیل هیلاری کلینتون شکایت حقوقی علیه او شود یا نه.

شاید بپرسید این شکایت چه اهمیتی دارد؟‌ خب، خانم کلینتون تا همین الان هم به عدم صداقت متهم شده و اگر پرونده ای داشته باشد چه بسا بیشتر اسیب پذیر بشود و راهش برای ریاست جمهوری سخت بشود.

بعد از بیخ پیدا کردن ماجرای ملاقات بیل کلینتون و خانم لینچ، دادستان کل آمریکا گفت اگر اف بی آی شکایت از کلینتون را طرح کند، او آن را رد نمی کند. این برای کلینتون گران تمام می شود. توجه کنید که پیش از این دادستان وقت آمریکا، وقتی ژنرال پترائوس وقتی بخاطر ایمیل بازی با معشوقه اش با اتهام خیانت روبرو شد، دادستان کل این شکایت را وارد ندانست و او بخاطر جرمی سبک تر به مجازات مالی محکوم شد.

وقتی خانم لینچ می گوید او مانع شکایت نمی شود، این یعنی اگر افسران اف بی آی به نتیجه برسند که کلینتون خلاف کرده، او را به دادگاه می کشانند. این می تواند کار هیلاری کلینتون را سخت کند.

برخی طرفداران سندرز از این رویداد خوشحال هستند چون اگر هیلاری کلینتون به هر دلیلی از نامزدی کنارگذاشته شود، سندرز شانس اصلی است. اما مساله این است که احتمال کنارگذاشتن هیلاری کم است.

یک نکته مهم در این ماجرا این است که باراک اوباما قرار است این هفته تبلیغ و حمایت از هیلاری را شروع کند. اگر شناخت نسبی از اوباما داشته باشیم، باید بدانیم که او در این مسایل ادم محافظه کاری است. اگر ذره ای اطمینان داشت کلینتون در پرونده ایمیل ها تخلف کرده،‌ هرگز به روشنی از او حمایت نمی کرد. شاید این بهترین نشانه باشد که بدانیم از ماجرای ایمیل ها آبی برای مخالفان کلینتون گرم نمی شود!

Share

فساد یک فرماندار آمریکایی و فساد یک وزارتخانه احمدی نژادی

Share

بارها شنیده ایم که دموکراسی با تلاش به دست می آید و یا اینکه باید همه برایشان مهم باشد و ساختار قدرت تلاش کند. یعنی مردم کسانی انتخاب کنند که مراقب باشند و همه نهادها مراقب هم. با این همه هنوز فساد و تباهی در کشوری مثل ایران به مراتب بیشتر از آمریکاست و به نظر هم نمی رسد رو به کاهش باشد.

این مقایسه را بخوانید.

«باب مکدانل» فرماندار ایالت ویرجینیای آمریکا بود. در ۵۶ سالگی به این مقام رسید و حتی برخی زمزمه کردند که بد نیست در دوره بعد ریاست جمهوری که اوباما نیست، نامزد شود. چنین حسابی رویش می شد. اما شش ماه مانده به آخر دوره اش، زمزمه رشوه اش مطرح شد.

Mcdonnel

«باب مکدانل» فرماندار سابق ویرجینیا بخاطر رشوه ۱۶۵ هزار دلاری به دو سال زندان محکوم شد

 

ماجرا از این قرار بود که «اف بی آی» فهمید که جونی ویلیامز مدیر عامل شرکت «استار ساینتیفیک» هدایایی به خانواده آقای فرماندار داده است. هدایا چه بود؟ یک ساعت رولکس، لباس طراحان معروف برای زن و دختر آقای فرماندار و مسافرت و هزینه های یک شام آنچنانی شب «روز شکرگزاری». مجموع آن شده است ۱۶۵ هزار دلار.

این ماجرا شد یک رسوایی بزرگ. آقای فرماندار هر هفته در رادیو محلی مان با مردم حرف می زد. تا دو هفته سکوت کرد اما بعد بخاطر فشار افکار عمومی وادار به اعتراف شد که خانواده اش این کمک ها را گرفته و بابت این شرمنده است. البته سریع تاکید کرد همه اینها پس داده شده.

ماجرا تا شش ماه موقت مسکوت ماند. آقای فرماندار برای دوره بعد نامزد نشد. هیچ فعالیت سیاسی نکرد. حتی از نامزد هم حزبی بعد از خود دفاعی نکرد.

روزی که فرماندار جدید به جای او سوگند خورد، دادگاه فرماندار و زنش را احضار کرد. برای رسیدگی، هیات منصفه ای از مردم تدارک دیده شد و به مدت یک ماه فرماندار و زنش در دادگاه بودند. دادستان به عنوان نماینده مردم شواهد رو می کرد و آقای فرماندار سابق و زنش با وکلایشان از خود دفاع. در همه این مراحل هیات منصفه گوش می کرد.

در نهایت هیات منصفه در ده تا ۱۴ مورد آنها را مجرم دانست.

قاضی موظف به صدور رای شد. از پیش اعلام شد که ژانویه آرای انها اعلام می شود. برای این جرایم گفتند مجازات شاید تا بیس سال بشود. خود مکدانل نامه نوشت و خواهش کرد حداقل برایش در نظر گرفته شود. در نهایت به ۲۴ ماه زندان محکوم شد. تمام

 

حالا به یک پرونده ایرانی توجه کنیم. در دوره دوم وزارت علوم آقای احمدی نژاد یعنی کامران دانشجو، سه هزار نفر در وزارت علوم در حالیکه صلاحیت علمی نداشتند بورسیه شدند یعنی دولت هزینه تحصیل دکترایشان را در خارج پرداخت کرد که دکترا بگیرند و بعد در وزارت علوم هیات علمی شوند. اگر به این سه هزار نفر، نفری ۲۰ میلیون ارزش مادی سالانه اختصاص داده می شد می شود سالی شش میلیارد تومان که برای چهارسال دکترا می شود ۲۴ میلیارد تومان. اگر دلار را سه هزار تومانی حساب کنیم، براساس این رویه کلا دولت احمدی نژاد ۸ میلیون دلار از بودجه کشور را به آدم هایی اختصاص داد که با تخلف بورسیه شدند.

Daneshjooo

کامران دانشجو وزیر علوم که برغم دستور بورسیه های غیرقانونی تحت پیگرد قرار نگرفت

 

واکنش ها چه بود. گروهی از نمایندگان در مجلس تا چهاربار مانع شدند روحانی وزیر علوم مورد نظرش را بگمارد که مبادا به این فساد رسیدگی شود. قوه قضاییه؟ شوخی می کنید. هنوز گزارشی از رسیدگی به تخلفات بیرون نیامده است.

.

می بینید؟ من نمی گویم آمریکا عالی است. اینجا هم مدیران و مسوولان مثل هرجای دیگری میل به فساد دارند و چه بسا خیلی ها هم گیر نمی افتند اما وای به حال کسی که گیر بیفتد. توجه کنید که این آقای مکدانل ۱۶۵ هزار دلار رشوه گرفت که معادل حقوق یکسالش بود. البته یک فرماندار حدود ۱۸۷ هزار دلار حقوق در سال دارد. مقایسه کنید با این فساد بورسیه که ۸ میلیون دلار است.

حالا بماند این خبر که دولت آقای احمدی نژاد ۱۰ هزار بیسواد را در آموزش و پرورش استخدام کرده بود. فساد یکی دو تا هم نیست…

Share

سیاست آمریکایی؛ چالش «اوباما» و کنگره بر سر مهاجران

Share

دستور اخیر باراک اوباما برای پذیرفتن حدود پنج میلیون مهاجر غیر قانونی در آمریکا او را با چالش جدیدی مواجه کرده است. بخصوص که حالا او چشم انتظار است که از ژانویه هر دو مجلس آمریکا به دست مخالفان اش بیفتد.

بعد از انتخابات این ماه در  آمریکا، مجلس سنا که اکثریت دموکرات داشت هم به دست جمهوریخواهان افتاد تا از دو ماه دیگر به همراه مجلس نمایندگان که پیشتر در اختیار جمهوریخواهان بود، بالانس قدرت در آمریکا تکمیل شود. آمریکایی ها سالهاست قدرت را با Checks and Balance تنظیم می کنند. اگر رییس جمهور دموکرات است، نماینده های جمهوریخواه به House می فرستند و برعکس.

obama-inauguration-0802

باراک اوباما با اینکه می داند روزهای سختی در پیش دارد اما حاضر شده با یک دستور اجرایی اصلاح قانون مهاجرت را بدهد. براساس دستور او کسانی که پنج سال غیر قانونی در آمریکا هستند ، بچه های شان در آمریکا بدنیا آمده اند و مالیات خود را پرداخت کرده اند، اجازه اقامت سه ساله داده می شود که بعد از این مدت بتوانند به عنوان مقیم دایم (گرین کارت) شوند و بعد سیتیزن شوند.

اهمیت این دستور این است که اکنون در آمریکای ۳۱۰ میلیونی، حدود یازده میلیون مهاجر غیر قانونی حضور دارد که دستور اجرایی جدید اوباما می تواند پنج میلیون را شامل شود و آنها دارای مدرک اقامت قانونی شوند.

جدال لفظی

از دو روز قبل از دستور اجرایی که رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد که دستور اجرایی برای اصلاح قانون مهاجرت می دهد لیدرهای مجلس نمایندگان (که اکنون دست جمهوریخواهان است) شروع به تهدید او کردند.

این توضیح را بدهم که در آمریکا قوه قانونگذاری مجلس نمایندگان و بعد سنا ست. با این حال رییس جمهور می تواند مصوبات آنها را «وتو» کند. با اینکه این دو مجلس محل قانونگذاری هستند اما رییس جمهور هم اختیاری تحت عنوان Executive Order دارد که در مواردی می تواند بدون تایید مجلسین دستور اجرایی بدهد.

حالا جمهوری خواهان او را تهدید می کنند که نباید از «دستور اجرایی» استفاده کند.

اما اوباما زیرکی کرده است. او زمانی این دستور اجرایی را داده که همه تلاش ها برای همراهی مجلس ها در تصویب قانون مهاجرتی بخاطر تندروی های جمهوری خواهان شکست خورد. شش ماه پیش نمایندگان دو حزب توافق کردند که قانون مهاجرت را تغییر بدهند. با اینکه «جان بینر» لیدر مجلس نمایندگان (جمهوریخواه) وعده داده بود که این طرح رای می آورد اما هم حزبی های او را ندادند تا این طرح شکست بخورد. معلوم بود که این طرح اگر در مجلس نمایندگان رای می آورد، در سنا تایید می شد اما نشد.

حالا اوباما در شبی که برای دستور اجرایی سخنرانی کرد، همین را به نمایندگان یادآور شد. در آمریکا رسم است رییس جمهور در موقع تصمیمات مهم در کاخ سفید ناگهان پشت تریبون قرار می گیرد و با مردم آمریکا صحبت می کند. اوباما هم چنین کرد. گفت که این کشور را مهاجران ساخته اند و قرار نیست این رسم آنها پایان یابد. این عادلانه نیست که همه مهاجران غیر قانونی از آمریکا اخراج شوند چون این با روش آمریکا سازگار نیست. آنچه ما را آمریکایی می‌سازد، تعهد مشترک ما برای یک کمال مطلوب است؛ همه ما برابر خلق شده‌ایم و همه ما بخت این را داریم که زندگیمان را آن طور که می‌خواهیم بنا کنیم.
.

سخنرانی او کاملا موثر بود. با این حال جمهوریخواهان واکنش تندی نشان دادند. حتی جان بینر گفت او دارد جایگاه ریاست جمهوری خودش را تضعیف تر می کند.

نکته جالب اما این بود که جمهوری خواهان اوباما را به سوءاستفاده از «دستور اجرایی» محکوم کردند.

چرا جالب؟ درست بعد از اتهام به اوباما برای سوءاستفاده از دستور اجرایی، «نانسی پولوسی» رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان، این عکس را روی فیس بوک اش گذاشت:

Reagan

در این پوستر آمده که می دانید چه کسی از اختیاراتش برای اصلاح قانون مهاجرت استفاده کرده؟ این آقا (ریگان). بعد هم توضیح داده برخلاف ادعای جمهوریخواهان، روسای جمهوری این حزب حداقل چهار بار از این اختیار استفاده کرده اند.

اینجا آمریکاست. قدرت زیر ذره بین است و هیچ چیز برای مخفی شدن قرار ندارد.

شاید کلیدی ترین جمله اوباما در دفاع از «دستور اجرایی» اش این بود که خطاب به نمایندگان جمهوریخواه کنگره گفت «من در کاخ سفید منتظر طرح شما هستم. تصویب کنید و بفرستید، من امضا می کنم. آن وقت به این دستور اجرایی نیازی نیست».

Share