چرا ماجرای دستگیری متهم انفجار حزب جمهوری اسلامی مهم است …

Share

در روزهای اخیر اطلاعات قطره ای مقام های پلیس ایران درباره «دستگیری یکی از متهمان انفجار حزب جمهوری اسلامی» موجب حدس و گمانه زنی هایی شده است. 

ابتدا سخنگوی پلیس چنان مطرح کرد که برخی از تحلیلگران گمان کردند فرد دستگیر شده «مسعود کشمیری» است. بعد نام های دیگری مطرح شد.

در این سه روز مقام های پلیس که به نظر می رسد خودشان هم از جزپیات خبر ندارند، هر روز سعی دارند اسم های مطرح شده از سوی رسانه ها را تکذیب کنند.

در این نوشته سعی دارم به اسامی مطرح شده اشاره کنم. ابتدا به اصل ماجرا بپردازم.

کدام بمبگذاری؟

هفت تیرماه ۱۳۶۰ انفجاری در سالن اجتماعات حزب جمهوری اسلامی ایران روی داد که بی تردید می توان آن را یکی از مهمترین اتفاقات ابتدای انقلاب دانست بطوریکه برخی معتقدند اگر افرادی مثل محمد بهشتی در آن انفجار کشته نمی شدند، شاید مسیر انقلاب تفاوت می کرد. حداقل اینکه می دانیم بعد از این انفجار که یک هفته بعد از اوج درگیری حکومت و مجاهدین خلق بود، عملا جمهوری اسلامی روی به سرکوب مخالفان جدید و انقلابیون دیروز آورد.

ساعت ۸:۳۰ غروب در حالیکه سیف‌الله عبدالکریمی، نماینده لنگرود قرآن می خواند، بمبی ترکید. در این انفجار ۷۲ نفر از اعضای حزب جمهوری اسلامی ایران کشته شدند که مشهور ترین آنها محمد بهشتی، رئیس شورای قضایی و از چهره های سرشناس انقلاب بود. محمد منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی بهشتی یکی دیگر از کشته ها بود. برخی وزرا از جمله حسن عباسپور (نیرو)، محمدعلی فیاض‌بخش (مشاور و سرپرست سازمان بهزیستی کشور)، محمود قندی، (پست و تلگراف و تلفن) و موسی کلانتری (راه و ترابری) نیز جزو کشته ها بودند.

تئوری های متفاوتی درباره این انفجار بخصوص از سوی مقام های جمهوری اسلامی ایران مطرح می شود. ایران از مسعود کشمیری و محمدرضا کلاهی به عنوان عوامل انفجار در حزب جمهوری اسلامی و نخست وزیری نام می برند. اما هرگز درباره این اتهام مدرکی ارایه نشده است.

نام ها و سوابق

Albani Enfejar Keshmiri

مسعود کشمیری وی از مقام های امنیتی ابتدای انقلاب بود که ایران او را عامل انفجار دفتر نخست وزیری در ۸ شهریور ۱۳۶۰ می داند.

مسعود کشمیری فرزند سعید، زادهٔ ۱۳۲۹ در کرمانشاه، دارای مدرک لیسانس علوم اداری و مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران بود. همسر وی مینو دلنواز نیز از اعضای فعال مجاهدین است. هرچند بعدها معلوم شد او از اعضای سازمان مجاهدین خلق است اما غفلت مقام های جمهوری اسلامی ایران موجب شد تا او مقام های بالای امنیتی داشته باشد.

آقای کشمیری جانشین دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بود. نکته مهم اینست که عملکرد وی جایگاه جانشینی دبیر امنیت ملی آنچنان بود که بسیاری به غلط تصور کرده اند وی خود دبیر شورای امنیت بوده است.

کشمیری از جمله چهره هایی است که با آشنایی با حجت الاسلام علی خامنه ای راه به نهادهای امنیتی یافت. وی ابتدا به واسطه سفارش خامنه ای، در کمیته مستقر در رکن دوم ارتش حضور یافت. عضویت مؤثر او در ستاد خنثی سازی کودتای نوژه به نمایندگی از کمیته اداره دوم ارتش موجب پشرفتش شد و سپس با همین زمینه به عنوان جانشین دبیر وقت شورای عالی منصوب شد.

۸ شهریور، تنها مدتی بعد از روی کار آمدن رجایی و باهنر به عنوان رئیس جمهور و نخست وزیر، انفجاری در نخست وزیر موجب قتل این دو و همراهانشان شد. جمهوری اسلامی می گوید مسعود کشمیری بمب را به جلسه برد. مقام های ایران ابتدا گمان کردند که خود او نیز کشته شده اما بعد ادعا کردند او از مرتبطان با سازمان مجاهدین و عامل اصلی انفجار بوده و به خارج از ایران گریخته‌است.

سایت رجا نیوز وابسته به اصولگرایان ایران می گوید مسعود کشمیری همچنان زنده‌است. برخی از اعضای سابق سازمان مجاهدین معتقدند او از این سازمان بریده‌است. به نقل از یکی از مقامات جمهوری اسلامی در مصاحبه با ایرنا، کشمیری و محمدرضا کلاهی صمدی در دی ۱۳۹۲ در آلمان رویت شده‌اند.

محمدرضا کلاهی صمدی – ایران می گوید او عامل انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران در ۷ تیرماه ۱۳۶۰ است. آنها می گویند: کلاهی از اعضای رده پائین مجاهدین بمب را همراه خود به مقر حزب برده بود و عامل انفجار شناخته شد. او عاقبت بدون اینکه در دادگاهی در ایران محاکمه شود، توانست از مرز خارج شود و به فرانسه بگریزد.

مقام های امنیتی ایران می گویند کلاهی عامل نفوذی مجاهدین خلق ایران در حزب جمهوری اسلامی بود.

مانند کشمیری، ایران ادعا می کند او اکنون از سازمان بریده اما بخاطر گذشته خود مخفیانه زندگی می‌کند.

زهره عطریانفر خواهر محمد عطریانفر از مدیران در جمهوری اسلامی است که به طیف اصلاح طلب تعلق دارد. زهره عطریانفر از ابتدا به مجاهدین خلق نزدیک بود. همسر اول زهره، جواد قدیری از کادرهای ارشد سازمان مجاهدین خلق است که ایران می گوید اسنادی درباره نقش وی در پرونده بمب گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی و نیز بمب گذاری دفتر نخست وزیری وجود دارد. در کنار این اتهام، گفته شده احتمال حضور پوششی زهره عطریانفر در جابجایی بمب نیز وجود دارد.

خانم عطریانفر از ۲۰ خرداد ۱۳۶۴ در دوره‌های متوالی عضو شورای مرکزی سازمان بوده و همچنین به عضویت شورای ملی مقاومت درآمده است.

یکبار سال ۱۳۷۷ درباره او مطرح شد که به عنوان همسر چهارم مسعود رجوی با ازدواج کرده اما برادر او در تهران این شایعه را رد کرد. سال ۸۹ خبرگزاری فارس در این باره از محمد عطریانفر پرسید. او این موضوع را با این استدلال رد کرد: «آقای رجوی در بغداد است! و خانم زهره عطریانفر در پاریس زندگی می‌کند… آقای رجوی میلش، میل به جوان است. خواهر من در سن ۵۰سالگی نمی‌تواند مورد طمع جنسیتی آقای رجوی باشد و خیلی دلیل‌های دیگر که می‌توان اقامه کرد.»

به نظر می رسد خانم عطریانفر در پاریس باشد. در خرداد ۸۳ که پلیس فرانسه به مقر مریم رجوی حمله کرد، زهره عطریانفر نیز یکی از بازداشت شدگان بود که بعد آزاد شد.

فهیمه اروانی – چند خبرنگار نزدیک به نهادهای امنیتی نام فهیمه اروانی را به عنوان فرد بازداشت شده در آلبانی مطرح کرده اند. خانم اروانی مسئول اول مجاهدین در سالهای ۷۰ تا ۷۲ بود. آنچه او را به ماجرای بازداشت اخیر پیوند می دهد، این است که او در عراق بوده و به نظر می رسد از جمله مجاهدین منتقل شده به آلبانی باشد. اگر چنین باشد، او مثل زهره عطریانفر مقیم پاریس نیست اما موضوع مبهم این است که او چه نقشی در انفجار حزب جمهوری اسلامی داشته؟‌تا کنون ایران اشاره ای به این موضوع نکرده است.

محمد حسین سبحانی از کسانی که علیه رجوی «کمیته نجات» تشکیل داده می گوید خانم اروانی یکی از ۳۸۰ نفری بوده که امسال از عراق به آلبانی منتقل شده است.
پازل گمشده انفجارهای ۶۰ 

فارغ از اینکه کدام یک از افراد گمانه زنی شده، فرد دستگیر شده هستند، اما اگر هر کدام از این متهمان از سوی جمهوری اسلامی، علنی سخن بگویند، در واقع حکم پازل گمشده ماجرای دو انفجار بزرگ در ایران را دارند.

توجه کنید که در مقطعی از تحقیقات درباره انفجار حزب برخی چهره های داخل حکومتی با اتهام های جدی مطرح شدند. به طور مشخص راست گرایان آن زمان از بهزاد نبوی به عنوان متهم یاد کردند. همچنین صحبت هایی از انقاد علیه علی خامنه ای که آن زمان تنها نماینده مجلس بود، بخاطر انتصاب کشمیری مطرح بود.

از سوی دیگر، ایران همواره این افراد را به ترور و انفجار متهم کرده و هرگز داستان این سو شنیده نشده است.

در نظر داشته باشید که دو انفجار حزب جمهوری اسلامی و نخست وزیر به حذف چهره های سرشناس انقلاب منجر شد و با حذف آنها چهره جدیدی وارد عرصه قدرت شدند. به عنوان مثال، علی خامنه ای، امام جمعه تهران و یک نماینده مجلس که در عزل بنی صدر سخن گفته بود، سه ماه بعد رئیس جمهوری ایران شد!

احتمال استرداد: هیچ

مقام های پلیس به نظر می رسد با دستپاچگی خبر مهمی را لو دادند و بعد آن را از دست دادند! اعلام شده متهم بازداشت شده در آلبانی، است اما بعد از سه روز پلیس می گوید متهم آزاد شده است.

آلبانی یک کشور اروپایی است که با ایران قرارداد استرداد مجرمان ندارد. اگر هم ایران از طریق اینترپل درخواست اخطار قرمز برای متهمان انفجار حزب جمهوری اسلامی داده باشد، این احتمال در آلبانی کم است. هشت سال پیش که درباره اینترپل در دانشگاه می خواندم، یادن هست که آلبانی حتی جزو کشورهای پذیرنده پلیس بین الملل هم نیست.

اهمیت آلبانی

بعد از اینکه دولت عراق به بهانه های مختلف نشان داد تمایلی به ادامه حضور مجاهدین در عراق ندارد، قرار شد باقیمانده مجاهدین به دیگر کشورها منتقل شوند. هنوز خیلی از کشورها به خاطر ماهیت تروریستی این گروه در گذشته مایل به پذیرش آنها نیستند اما آلبانی یکی از کشورهایی است که میزبان اعضای سازمان مجاهدین خلق شده است و در یکی از انتقالها گفته می شود ۳۸۰ نفر به آنجا منتقل شده اند.

آلبانی کوچکترین کشور بالکان است  و حدود سه میلیون جمعیت دارد. هفتاد درصد جمعیت آن مسلمان است و تنها عضو ناتو ست که عضو سازمان کنفرانس اسلامی نیز هست!

آلبانی در مجاورت مقدونیه و کمی از کرواسی فاصله دارد. کرواسی و بالکان بعد از جنگ بوسنی، حیاط خلوت برخی نیروهای اسلامی افراطی ایران شد. از جمله حسین الله کرم از انصار حزب الله سه سالی به عنوان وابسته نظامی در کرواسی بود. 

هیچ تعجبی ندارد که شبکه ای گسترده از ماموران حکومت ایران در آن منطقه فعال باشند.

تلاش جمهوری اسلامی برای پیگرد متهمان انفجارهای سال ۶۰ موضوع انتقال مجاهدین از عراق را با مشکل مواجه خواهد کرد. اگر متهم احتمالی از آلبانی به ایران واگذار شود، لابد مجاهدین دیگر احساس عدم امنیت خواهند کرد. این موجب شکست طرح انتقال باقیمانده اعضای مجاهدین از عراق می شود. 

اگر متهم به ایران تحویل نشود، آن وقت سوال خواهد بود که کشورهای میزبان آیا تدبیر قضایی برای بررسی اقامه دعوای ایران تشکیل می دهند یا خیر. کمی زمان، پاسخ را مشخص می کند….

Share

1 پاسخ به “چرا ماجرای دستگیری متهم انفجار حزب جمهوری اسلامی مهم است …

  1. ترکیه هم عضو ناتو است و مسلمان و عضو سازمان کنفرانس اسلامی!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *