چرا «جمهوری اسلامی» به جای انسان‌پروری، دزدپرور است

Share

تقریبا به قطع می توانم بگویم در نظام حدودا چهل ساله جمهوری اسلامی، آرزوی انسان پروری، جای خود را به دزد و فاسدپروری داده است. بگذارید مثالی بزنم تا روشن تر شود.

* مسئله اول 

مسعود شجاعی بنا بر تعهدش در بازی برگشت تیم یونانی اش در مقابل تیمی اسرائیلی بازی کرد. او در بازی رفت که در اسرائیل بود شرکت نکرد. می دانیم جمهوری اسلامی چون دولت اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد، سالهاست اجازه بازی ورزشکاران ایرانی مقابل این کشور را نمی دهد. اجازه که نه. چون می ترسد محروم شود، در واقع به بهانه اسهال و مریضی و اینها نمی گذارد ورزشکارانش بازی کنند. یعنی حتی شجاعت اعلام رسمی این کار را ندارد. بعد از این رویداد، مسئولان ورزش ایران از مسعود شجاعی و دیگر بازیکن ایرانی تیم یونانی خواستتند عذرخواهی بنویسند که شجاعی این کار را نکرد و از تیم ملی کنار گذاشته شد.

البته شجاعی قبلا هم مواضع انسانی دیگری گرفته بود، از جمله اعتراض به عدم حضور زنان در ورزشگاه که انسانیت و شعور او را نشان می داد.

* مسئله دوم 

مهدی طارمی بازیکن خوش استیل و موفق باشگاه پرسپولیس که بهترین گلزن این باشگاه در تاریخ لیگ برتر فوتبال ایران است، به تازگی او به خاطر ندادن پول باشگاه «ریزه اسپور» ترکیه چهارماه از میادین فوتبال محروم شده است. وقتی قرار بود او از آن باشگاه به پرسپولیس برگردد، حسین هدایتی مبلغ یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان به طارمی برای تسویه با باشگاه ترک می دهد اما آقای طارمی بجای دادن به آن باشگاه پول را خرج یک پورشه می کند.

در برنامه نود فاش شد که طارمی همان سال گذشته پیش بینی کرد که شش ماه یا یک سال محروم شود. تصویری هم از پیام تلگرامی او در اینباره منتشر شد: «بالاتر از سیاهی که رنگی نیست، شش ماه یا یک سال از فوتبال محروم می شوم.»

یعنی با علم به محرومیت و خطر، چنین کاری کرد. حالا پرسپولیس دو دوره از حضور در نقل و انتقالات محروم است و ۷۹۰ هزار یورو هم باید جریمه بپردازد.

در بحث این نوشته در فیس بوک شرکت کنید:

*‌ نتیجه: 

دو روز پیش نام بازیکنان اردوی جدید تیم ملی ایران اعلام شد. نام مسعود شجاعی در لیست نیست اما مهدی طارمی دعوت شده است.

مسعود شجاعی جرمی انجام نداده است. او براساس تعهدش به باشگاه اش بازی کرد اما با خشم مقام ها در ایران مواجه شد. اما طارمی چطور؟ او دزدی کرد. پول باشگاه خارجی را نداد، خود و باشگاهی که متعلق به بیت المال است را محروم کرد و آسیب زد. اما او دعوت شد.

جمهوری اسلامی چهل سال است که می گوید در پی برقراری عدالت اجتماعی، درستی و راستی است اما هر چه گذشته از آرمان هایش دور شده است. دور و دورتر.

فکر می کنید یک نوجوان ایرانی این دو رویداد را بشنود، چه نتیجه ای می کند؟ آیا او به این نتیجه نمی رسد که دزدی کنی، می مانی، تعهد به باشگاه داشته باشی و انسان باشی، محروم می شوی؟

شاید برخی این دو مثال را مناسب ندانند اما مثال در این موارد کم نیست. قاتلی به نام سعید مرتضمی چه شد؟‌ رئیس جمهور فاسدی مثل احمدی نژاد چه شد؟ موارد زیاد است…

Share

1 پاسخ به “چرا «جمهوری اسلامی» به جای انسان‌پروری، دزدپرور است

  1. فقط ۱ دلیل داره: توی ایران از دزدها تقدیر و تشکر می‌شه بجای مجازات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *