زندان برای شهرام ، روزبه و دیگران

Share


خب بالاخره پرونده ای که موسوم به وبلاگ نویسان بود با صدور حکم دادگاه بدوی به نتیجه رسید ! و مجموعا دوستان عزیز هشت سالی را باید آب خنک بخورند.
شهرام ، روزبه ، امید معماریان و جواد غلام تمیمی چهار متهم باقیمانده از پرونده ای هستند که به نام وبلاگ نویسان می شناسیم. در شهریور تا آبان ۱۳۸۳ ، اطلاعات موازی نزدیک چهل نفر را بازداشت و زندانی کرد که عنوان مشترک اتهام های آنها ارتباط با سایت های اینترنتی و وبلاگ نویسی بود که هرچند چهار متهم اصلی آن حتی تا تلویزیون و مصاحبه هم کشیده شدند اما خیلی زود افشا شد که آنها تحت شکنجه و آزار بوده اند.

پس از این افشاگری بود که از میان متهمان تبرئه شده و این چهار متهم ، تعدادی با رییس قوه قضاییه دیدار کردند و بنابر دستور وی ، قرار شد پرونده ای که خشت اولش هم کج بود ، دوباره بررسی شود. چهارسال پس از آن دستورات ، بالاخره دیروز حکم این پرونده صادر شد که بر اساس آن جواد غلام تمیمی به ۳ سال و ۳ ماه و ده ضربه شلاق محکوم شد. شهرام رفیع زاده به ۹ ماه زندان و بیست ضربه شلاق ، روزبه به ۲ سال و ۲ روز زندان و نهایتا امید معماریان نیز دو سال و شش ماه زندان۱۰ ظربه شلاق محکوم شده اند.

مشروح گزارش روز در این مورد را اینجا بخوانید

نحوه صدور حکم هم در مورد خود جالب توجه است که مثلا در بخشی از حکم امید معماریان به خاطر داشتن “پاسور” مجازات می شود. هرچند مطمئنم این حکم آن طور که برخی گفته اند از اساس مشکل دارد و حتما بچه ها تقاضای تجدید نظر می کنند ، اما خوشحالم که سه نفر از این چهار نفر ، بیرون از ایران هستند و به زندان برده نمی شوند. امیدوارم جواد غلام تمیمی هم به واسطه روزهایی که در انفرادی مانده بود ، طوری محاسبه شود که زندان نرود !

————————

پی نوشت – ناخودآگاه احساس می کنم در این سالها که بچه ها منتظر نظر دادگاه بودند ،  کمی در موضع گیری های شان محتاطانه عمل می کردند. امیدوارم با نهایی شدن این پرونده، آنها هم از محافظه کاری خارج بشوند و به زندگی عادی شان بازگردند.

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *